Trwa ładowanie...
19-11-2015 17:15

PiS zapowiada kolejne czystki w służbach. Zmiany w policji, BOR i Straży Granicznej

Poseł PiS Jarosław Zieliński odebrał nominację na stanowisko sekretarza stanu - wiceministra SWiA. Będą mu podlegały policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna i Biuro Ochrony Rządu. - Wszyscy szefowie i wiceszefowie służb mundurowych podległych MSWiA stracą stanowiska - zapowiedział w rozmowie z RMF FM Zieliński.

PiS zapowiada kolejne czystki w służbach. Zmiany w policji, BOR i Straży GranicznejŹródło: Policja
d4hikma
d4hikma

Zaznaczył, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona w przypadku komendantów wojewódzkich. Nowy wiceminister, który będzie również zastępował Mariusza Błaszczaka w czasie nieobecności, ma zastrzeżenia do pracy wysokich oficerów i sposobu zarządzania przez nich służbami. Jego zdaniem niewłaściwie wykorzystywali oni środki unijne, źle wydawali publiczne pieniądze przy ważnych projektach oraz osłabiali formacje. Zieliński wskazał m.in. na likwidację policyjnych posterunków czy placówek straży granicznej.

Wiceminister w rozmowie z reporterem RMF FM zwrócił też uwagę na zachwiane zaufanie do generałów. - Myślę, że oni się z tym liczą, mają tego świadomość - zwłaszcza, że korzystali z pewnych wątpliwych nagród i przywilejów, jakie im zaoferowała odchodząca władza - podkreślił Zieliński. Chodzi o dodatki funkcyjne, które przed wyborami podniosła (średnio o tysiąc złotych brutto) była szefowa resortu spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska.

Zieliński powiedział stacji, że do MSWiA przeniesione będą biura spraw wewnętrznych, które teraz są w komendach głównych służb mundurowych. - Chcemy wyprowadzić z nich komórki, które zajmują się wewnętrzną kontrolą. Minister odpowiedzialny za nadzór nad służbami mundurowymi wie mniej, niż jego podwładni, komendanci główni. Dzisiaj komendant główny może "kiwać" ministra - tłumaczył.

Przypomnijmy, że jeszcze przed powołaniem na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak stwierdził, że czas na to, aby polską policją kierowali mundurowi bez przeszłości w komunistycznej MO. Zapowiedział, że postawi na funkcjonariuszy, którzy trafili do służby po 1989 roku.

Kim jest "prawa ręka" Mariusza Błaszczaka?

Jarosław Zieliński urodził się w 1960 r. w Szwajcarii k. Suwałk. Jest magistrem filologii polskiej - ukończył studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Przez wiele lat pracował w oświacie; był nauczycielem, kuratorem oświaty w Suwałkach, w Białymstoku, a w latach 2002-2004 - burmistrzem warszawskiej dzielnicy śródmieście. B. wiceminister w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz w MSWiA. Jako poseł działał m.in. w komisjach: administracji i spraw wewnętrznych oraz do spraw służb specjalnych. Był posłem IV, V, VI i VII kadencji Sejmu. Do parlamentu został wybrany także w październikowych wyborach.

d4hikma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hikma
Więcej tematów