Trwa ładowanie...

PiS wycofa poparcie dla von der Leyen? PO i SLD zagłosują "za"

We wtorek Parlament Europejski zagłosuje w sprawie kandydatury Ursuli von der Leyen na stanowisko szefa Komisji Europejskiej. Podczas gdy PO i SLD deklarują poparcie dla niemieckiej minister obrony, PiS waha się jak zagłosować.
Share
Ursula von der Leyen
Ursula von der LeyenŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Cezary Aszkiełowicz
d3posfp

Europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk ujawnił, że na spotkaniu z grupą Europejskich Konserwatystów i Reformatorów von der Leyen poruszyła tematy, które "są zgodne z myśleniem Prawa i Sprawiedliwości o funkcjonowaniu przyszłej Komisji Europejskiej i jej relacjach z państwami członkowskimi". Polityk podkreślił, że jego ugrupowanie w większości kwestii zgadza się z kandydatką.

- Jeśli jednak analizować, co mówiła z kolei na spotkaniach z innymi grupami, to są wyraźne sprzeczności pomiędzy tymi stanowiskami. Zobaczymy. Dziś wieczorem odbędziemy debatę i postanowimy. (…) Decyzji jeszcze nie ma - zapowiedział.

Do spornych zagadnień należą m.in. kwestie migracji i problemy strefy euro. PiS oczekuje również od von der Leyen interwencji ws. zasady praworządności w UE.

d3posfp

Zobacz także: "Wstydzę się, ale kandyduję". Minister Dworczyk musi się tłumaczyć

Wątpliwości co do kandydatury von der Leyen nie ma PO. - Zachowujemy się lojalnie wobec całej frakcji, w interesie frakcji i w ogóle w interesie partii. (…) Jako delegacja polska, myślę zarówno PSL, jak i PO, będziemy jednoznacznie popierali panią minister na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej - powiedział europoseł PO Jan Olbrycht.

d3posfp

W podobnym tonie wypowiedział się Włodzimierz Cimoszewicz z SLD. Były wicepremier twierdzi, że niemiecka kandydatka "robi bardzo sensowne wrażenie, jest kompetentna i jest doświadczona".

Przypomnijmy, że polska delegacja zabiegała o zastąpienie kandydatury Fransa Timmermansa przez Ursulę von der Leyen podczas Rady Europejskiej. Za minister obrony narodowej Niemiec opowiedziały się także państwa Grupy Wyszehradzkiej. Wycofanie poparcia dla von der Leyen oznaczałoby istotny zwrot w polityce zagranicznej PiS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3posfp

Podziel się opinią

Share
d3posfp
d3posfp
Więcej tematów