PolskaPiS: ujawnić informacje o asystentach społecznych

PiS: ujawnić informacje o asystentach społecznych

Prawo i Sprawiedliwość domaga się, by nazwiska asystentów społecznych posłów były jawne. Chce także ujawniania informacji, czy prowadzą oni lub prowadzili działalność gospodarczą i czy zasiadają w radach nadzorczych lub zarządach spółek. Będzie tego dotyczył przygotowywany przez PiS projekt zmian w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

22.12.2003 | aktual.: 22.12.2003 14:14

Przewodniczący klubu PiS Ludwik Dorn poinformował, że PiS kończy prace nad projektem nowelizacji.

PiS złoży także projekt uchwały Sejmu wzywającej marszałka do podania do publicznej wiadomości nazwisk osób posiadających stałe przepustki do Sejmu. Dorn poinformował, że Kancelaria Sejmu wydała ponad 3000 stałych przepustek, a tylko ok. 200 z nich przypada na kluby poselskie. "Na najbliższym Konwencie Seniorów szef kancelarii na moje żądanie ma przedstawić informację na ten temat" - dodał.

Po nowym roku na stronach internetowych PiS pojawią się wszystkie dane o osobach, które mają stałą przepustkę z rekomendacji tego klubu. "Prezydium klubu nakazało także przedstawienie danych o asystentach społecznych posłów PiS i te dane będą także na naszych stronach" - wyjaśnił Dorn. Zaapelował jednocześnie do innych klubów, aby też to zrobiły.

Problem asystentów społecznych wyniknął po tym, jak prasa napisała, że gdańska prokuratura od sierpnia bada, czy to możliwe, że za poprawkę do ustawy o grach losowych, która zmniejszyła miesięczny podatek od jednego automatu do gry z 200 do 50 euro, wręczono 10 mln dolarów łapówki.

Publikacje wymieniały w tym kontekście nazwisko szefa klubu SLD Jerzego Jaskierni. "GW" napisała, że Jaskiernia przez lata orędował za zmianą przepisów o automatach do gry, a jego społeczny asystent Maciej Skórka miał tysiące takich automatów.

Sam Jaskiernia zapewnia, że Skórka nie był i nie jest jego asystentem społecznym. Wyjaśniał, że "rozważał taką ewentualność, dlatego zamówił dla niego legitymację asystenta, ale ostatecznie nie doszło do objęcia tej funkcji". Dodał natomiast, że Skórka otrzymał pod koniec 2001 r. przepustkę stałą do Sejmu jako konsultant społeczny.

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (0)