PiS swoje, duchowni swoje? Niemiecki episkopat odpowiada na apel polskich biskupów
- Pojednanie z Niemcami to wielka wartość - apelowali polscy biskupi. Na ich list odpowiedział episkopat Niemiec. Wygląda na to, że duchowni są zgodni co do tego, jak powinny wyglądać polsko-niemieckie relacje. Zagraniczne media zauważają z kolei, że stosunki miedzy krajami inaczej widzi Prawo i Sprawiedliwość.
Niemiecki episkopat zabrał głos w sprawie apelu, jaki w piątek wystosowali polscy biskupi do "odpowiedzialnych za kraj". - Pojednanie polsko-niemieckie to wielka wartość. Można ją łatwo utracić przez nieprzemyślane decyzje, a nawet przez zbyt pochopnie wypowiadane słowa - apelowało kilku polskich hierarchów. Choć w tekście nie było mowy o reparacjach, to właśnie do tych żądań nawiązali polscy duchowni. W poniedziałek do apelu odniósł się niemiecki episkopat.
Poczyniliśmy postępy
Kierujący grupą kontaktową z polskim episkopatem abp Ludwig Schick podziękował za ten apel. - Jest on dla nas, niemieckich biskupów, napomnieniem i wezwaniem, by także przypominać o wspólnym dziedzictwie starań o pojednanie i pokój" - napisał Schick. Dodał, że „intencją Kościoła katolickiego w Polsce i Niemczech już od dziesięcioleci jest wspieranie pojednania i pokoju między obydwoma krajami.
- Poczyniliśmy na tym polu znaczne postępy. Co rusz zapewniają nas politycy, że Kościoły poprzedziły politykę w procesie pokojowym naszych narodów - oświadczył Schick. Stąd – dodał – wynika teraz "obowiązek i prawo przypomnienia, że osiągnięć tych nie wolno narażać, tylko muszą być kontynuowane".
Wrażliwe relacje
Niemiecki hierarcha podkreślił, że Polacy i Niemcy potrzebują pokojowych relacji, które "przyczyniają się także do stabilności całej Europy i są oznaką nadziei dla wszystkich europejskich narodów i społeczeństw". - Dlatego potrzebujemy odpowiedzialnego podejścia do tych wrażliwych relacji - zakończył Schick.
Polski i niemiecki episkopat współpracują od 1995 w ramach grupy kontaktowej, która obok kwestii kościelnych zajmuje się także inicjatywami na rzecz polsko-niemieckiego pojednania. Po stronie niemieckiej członkami grupy są: abp Ludwig Schick, kardynał Rainer Maria Woelki i bp Zgorzelca Wolfgang Ipolt. Z polskich duchownych w pracach grupy uczestniczą: bp Jan Kopiec, bp Tadeusz Lityński i kardynał Kazimierz Nycz.
Katarzyna Domagała