PiS skarży się na prace kancelarii sejmu
Marek Opioła (PiS) złożył skargę do marszałek Ewy Kopacz na pracę kancelarii sejmu pod kierownictwem ministra Lecha Czapli w związku z odmową udostępnienia mu dokumentów tzw. komisji Ciemniewskiego. Czapla mówi, że Opioła uzyskał wyczerpującą odpowiedź w tej sprawie.
W ubiegłym tygodniu media poinformowały, że w sejmowym archiwum mogą znajdować się kopie dokumentów z teczki "Bolka". Według "Naszego Dziennika", materiały nt. rzekomej współpracy i kontaktów b. prezydenta Lecha Wałęsy z organami bezpieczeństwa PRL trafiły na Wiejską w 1992 r. Chodzi o sejmowy zasób archiwalny tzw. komisji Jerzego Ciemniewskiego, która powstała w 1992 r. dla zbadania lustracji przeprowadzonej przez Antoniego Macierewicza.
Tygodnik "Uważam Rze" powoływał się z kolei na tajne protokoły tej komisji, z których ma wynikać, że w kancelarii tajnej sejmu mogły zachować się kopie - uważanych za zaginione - donosów TW "Bolka".
Opioła powiedział na środowej konferencji prasowej w Sejmie, że 26 stycznia złożył wniosek o możliwość zapoznania się z materiałami komisji Ciemniewskiego.
Jak dodał, do dziś nie otrzymał odpowiedzi od ministra Czapli. - Wniosłem skargę do marszałek Sejmu dotyczącą pracy kancelarii sejmu pod kierownictwem ministra Czapli. Trwa to już ponad miesiąc. Pismo zostało też skierowane do wiadomości komisji regulaminowej i spraw poselskich - mówił Opioła.
Czapla powiedział w środę, że kancelaria koresponduje z posłem Opiołą. - Wysłaliśmy mu odpowiedź na pierwsze pismo - podkreślił. Według szefa Kancelarii w drugim przypadku poseł Opioła przyszedł do niego z pismem. - I została mu udzielona - moim zdaniem - wyczerpująca odpowiedź, dlaczego na tym etapie nie może dostać dostępu do tych materiałów - dodał Czapla. Zapewnił jednocześnie, że poseł PiS ponownie uzyska odpowiedź w tej sprawie.
Szef kancelarii sejmu zwrócił uwagę, że w sprawie dokumentów komisji Ciemniewskiego toczą się teraz dwie procedury. Powołana przez niego komisja składająca się z pracowników Kancelarii bada, czy dokumenty komisji Ciemniewskiego nadal są objęte klauzulą tajności. To - podkreślił Czapla - "w konsekwencji ma doprowadzić do zniesienia klauzul i realnego dostępu do czytania tych dokumentów przez historyków i dziennikarzy oraz korzystania z nich w pracy publicystycznej".
Ponadto - powiedział Czapla - na wniosek prezesa IPN w Sejmie z dokumentami zapoznają się przedstawiciele Instytutu. - Jeżeli będą chcieli mieć cały zbiór z komisji Ciemniewskiego, to w formie kopii zostanie im to przekazane - zapewnił.
Czapla zwrócił też uwagę, że Kancelaria Sejmu jest odpowiedzialna za protokoły komisji Ciemniewskiego, a "w ramach tych protokołów mogą być zawarte informacje dotyczące pracowników UOP, którzy mogą być aktywnymi pracownikami służb". - I wtedy jest problem, bo ich dane nie mogą być ujawnione - podkreślił. Dodał, że dokumenty komisji Ciemniewskiego pochodzą z 1992 roku.