W Sejmie o Sądzie Najwyższym - zobacz relację
W Sejmie trwa ostatnie przed wakacjami posiedzenie, na którym odbędzie się pierwsze czytanie złożonego przez posłów PiS projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Zgodnie z harmonogramem, zamieszczonym na sejmowych stronach w poniedziałek wieczorem, pierwsze czytanie miało odbyć się w środę.
Pierwsze czytanie
Projekt PiS dotyczący Sądu Najwyższego wpłynął do Sejmu w ubiegłą środę wieczorem. Przewiduje między innymi trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku "z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości".
Na sali sejmowej po obu stronach między mównicą, a stołem prezydialnym stoją dwie funkcjonariuszki Straży Marszałkowskiej.
Złożenie w Sejmie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym oraz zakończenie w ubiegłym tygodniu prac parlamentarnych nad zmianami w ustawach: o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych wywołało protesty opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej.
Przeciw planom zmian w sądownictwie protestowało w niedzielę przed Sejmem kilka tysięcy przedstawicieli opozycji. Demonstrację zorganizowały partie i środowiska opozycyjne, m.in. PO, Nowoczesna, KOD, Obywatele RP, Partia Razem.
Dwie poprawki
Wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł poinformował we wtorek rano, że ministerstwo "wnikliwie przeanalizowało zapisy projektu ustawy o Sądzie Najwyższym". Poinformował, że resort chce zaproponować do projektu dwie poprawki. Jedna z nich przewiduje, że to KRS, a nie minister sprawiedliwości, będzie decydować kadencje których sędziów zostaną wygaszone.
Druga poprawka dotyczy przechodzenia sędziów w stan spoczynku. - KRS będzie decydować o dalszym pozostaniu sędziego, mimo przejścia sędziego w stan spoczynku. KRS będzie decydowała o dalszym pełnieniu funkcji przez sędziego, mimo nabycia przez niego wieku emerytalnego, wieku uprawniającego do przejścia w stan spoczynku - powiedział Warchoł.
Rewolucja w Sądzie Najwyższym. Jakie zmiany proponuje PiS?
Źródło: WP, Sejm, PAP