PolskaPiS nie che, by Niemcy mogli załatwiać przed polskimi sądami sprawy dot. mienia

PiS nie che, by Niemcy mogli załatwiać przed polskimi sądami sprawy dot. mienia

Senatorowie PiS zamierzają przygotować projekt ustawy, która miałaby uniemożliwić Niemcom ubieganie się przed polskimi sądami o odszkodowania za mienie pozostawione w Polsce po II wojnie światowej.

22.11.2006 | aktual.: 22.11.2006 19:41

Senator PiS i prezes Powiernictwa Polskiego Dorota Arciszewska- Mielewczyk podkreśliła, że Polska powinna się wzorować na Niemczech, gdzie "sądy nie są od orzekania odszkodowań" w takich sprawach. Każda sprawa, która trafia na wokandę sądu niemieckiego o odszkodowanie moralne czy finansowe (...) z góry jest przegrana - zaznaczyła Arciszewska-Mielewczyk.

Według niej przepisy, które chcą wprowadzić senatorowie PiS, dawałyby podstawę, aby polskie sądy nie rozpatrywały spraw o odszkodowania dla Niemców za mienie pozostawione w Polsce. Sądy w ogóle nie powinny się tym zajmować i orzekać odszkodowań - uważa prezes Powiernictwa Polskiego.

Jej zdaniem, pełną odpowiedzialność finansową za roszczenia obywateli niemieckich powinien wziąć na siebie rząd niemiecki. Według Arciszewskiej-Mielewczyk, mówiący o tym punkt mógłby zostać dopisany do traktatu o dobrym sąsiedztwie i współpracy z Niemcami z 1991 r.

W opinii senator PiS, problem niemieckich roszczeń może dotyczyć "setek albo i tysięcy Polaków".

Arciszewska-Mielewczyk powiedziała, że obecnie senatorowie PiS zamawiają ekspertyzy, które posłużą im w przygotowaniu projektu ustawy. Na razie jest intencja. Mamy założenia, natomiast w tej chwili musimy to tak skonstruować, żeby to był poważny materiał do rozmowy z legislatorem - dodała.

O planach senatorów PiS napisał w środę "Dziennik".

Powiernictwo Polskie (PP) zarejestrowało swoją działalność w styczniu 2005 r. w Gdyni. Głównymi celami organizacji są: pomoc prawna dla polskich obywateli, którzy chcą domagać się odszkodowań za szkody wyrządzone przez Trzecią Rzeszę oraz edukacja historyczna społeczeństwa. Powstanie PP było odpowiedzią na działające w Niemczech Powiernictwo Pruskie, które pomaga w ubieganiu się o zwrot niemieckich majątków, utraconych w Polsce w wyniku wojny.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)