PolskaPiS ma zamiar złagodzić projekt ustawy o SN? Dziś ma przedstawić poprawkę

PiS ma zamiar złagodzić projekt ustawy o SN? Dziś ma przedstawić poprawkę

Fala protestów, która przetoczyła się przez kraj w sprawie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym, prawdopodobnie wywarła jednak wrażenie na PiS. Ma zgłosić poprawki do projektu ustawy. Zadowolą krytyków tego projektu?

PiS ma zamiar złagodzić projekt ustawy o SN? Dziś ma przedstawić poprawkę
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Obara
Violetta Baran

18.07.2017 | aktual.: 18.07.2017 08:54

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł potwierdził doniesienia mediów. Będą poprawki do złożonego przez posłów PiS projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Tymczasem, jak wynika z nieoficjalnych informacji, pierwsze czytanie projektu ma odbyć się już dzisiaj - o godz. 9.15.

Prawdopodobnie we wtorek PiS ogłosi zmiany w projekcie ustawy o SN, którym Sejm ma zająć się w tym tygodniu - poinformował portal 300polityka.pl. Wedlug rozmówców portalu, po zaproponowanych poprawkach „liberalni oponenci zmian w SN powinni być zadowoleni”.

Według PAP, Prawo i Sprawiedliwość ma zaproponować, by to Krajowa Rada Sądownictwa, a nie minister sprawiedliwości, wskazywała sędziów Sądu Najwyższego.

Będą poprawki

Według projektu ustawy o Sądzie Najwyższym, po wejściu w życie nowych przepisów mają wygasnąć kadencje sędziów tego Sądu, z wyjątkiem osób wskazanych przez ministra sprawiedliwości. Poprawka, która ma zostać zgłoszona, zmienia ten zapis. Zakłada, że sędziów, których kadencje nie zostaną wygaszone, będzie wskazywać Krajowa Rada Sądownictwa, nie minister.

KRS - podobnie jak dziś - będzie też odgrywać decydującą rolę w powoływaniu nowych sędziów Sądu Najwyższego. Ma typować kandydatów, którym nominacje będzie wręczał prezydent.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że inicjatorem poprawki jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Warchoł: w dwóch punktach jest możliwość wyjścia naprzeciw wątpliwościom

Na krótkiej konferencji wiceminister sprawiedliwości potwierdził, że resort zaproponuje dwie poprawki. - W dwóch punktach jest możliwość wyjścia naprzeciw wątpliwościom - stwierdził.

Pierwsza poprawka - tak jak wcześniej informował PAP - ma dotyczyć wygaszania kadencji sędziów. To KRS ma decydować o tym, którzy sędziowie przejdą w stan spoczynku, a którzy nie.

Druga poprawka przekaże KRS podejmowanie decyzji o tym, czy sędzia, który osiągnął wiek emerytalny, będzie musiał przejść w stan spoczynku czy też będzie mógł nadal orzekać w SN.

Dlaczego to wiceminister Warchoł, który nie jest posłem, przedstawia poprawki do poselskiego projektu? - Projekt jest poselski, zostaliśmy poproszeni o konsultacje. Idę na spotkanie z klubem PiS, by przedstawić nasze propozycje zmian - stwierdził Warchoł.

Zobacz również: "Mord polskiej demokracji". Opozycja o reformie Sądu Najwyższego

Co na to opozycja?

Czy te zmiany zadowolą krytyków? To raczej wątpliwe. Opozycja sprzeciwiała się uchwaleniu nowej ustawy o KRS, która obecnie czeka na podpis prezydenta. Jeśli ten go złoży, kadencja 15 członków Rady będących sędziami zostanie wygaszona, co opozycja i środowiska sędziowskie uważają, za niezgodne z zapisami konstytucji. To nie jest koniec zmian: nowych członków Rady wybierze teraz Sejm, a nie środowiska sędziowskie.

Ziobro: My się nie cofniemy

Możliwość wprowadzenia zmian w projekcie ustawy sugerował już w sobotę na antenie TVP Info minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Liczę przede wszystkim, że posłowie opozycji zechcą zachować się parlamentarnie, czyli rozmawiać na komisji, zgłoszą własne poprawki. Niektóre mogą być uwzględnione, bo to przecież dopiero propozycje, przedłożenie pewnego kierunku zmian i nie wykluczam jakichś modyfikacji, bo kierunek jest słuszny i potrzebny. My się nie cofniemy jeśli chodzi o wprowadzenie Izby Dyscyplinarnej w SN, bo to absolutnie koniecznie, natomiast być może jakieś zmiany do tego projektu warto wprowadzić i rozważyć - stwierdził Ziobro.

Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym został zgłoszony przez grupę 49 posłów PiS. Na stronie internetowej Sejmu pojawil się 12 lipca, tuż po godz. 23. Natychmiast wzbudził krytykę środowisk prawniczych i opozycji.

I czytanie projektu ustawy zaplanowano na środę na godz. 14:00.

projektpissejm
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (418)