PolskaPiS: Komisja Obrony Narodowej powinna zbadać irackie kontrakty

PiS: Komisja Obrony Narodowej powinna zbadać irackie kontrakty

PiS chce pilnego zwołania posiedzenia
sejmowej Komisji Obrony Narodowej w związku z przetargiem na
uzbrojenie armii irackiej - czytamy w komunikacie PiS.

09.02.2004 | aktual.: 09.02.2004 16:54

Poseł PiS Przemysław Gosiewski wystąpił z wnioskiem o zwołanie posiedzenia komisji, na której minister obrony narodowej oraz inni ministrowie przedstawiliby działania organów państwa związane z tym przetargiem.

Zdaniem Gosiewskiego, wyjaśnienia wymagają błędy i zaniechania, jakich dopuściły się Wojskowe Służby Informacyjne przy monitorowaniu przygotowań polskich firm do udziału w tym kontrakcie oraz trwające od listopada 2003 roku kontakty firmy Ostrowski Arms z firmami uczestniczącymi w przetargu.

PiS podkreślił w swoim komunikacie, że niepokój WSI powinien wzbudzić brak posiadania przez tę firmę koncesji na handel bronią z udziałem podmiotów międzynarodowych oraz brak dorobku w zakresie produkcji broni oraz jej sprzedaży na rynki zagraniczne.

Poseł chce także, by MSWiA udzieliło komisji informacji, czy obecne działania firmy Ostrowski Arms nie stanowią podstawy do wszczęcia procedury odebrania tej firmie koncesji na obrót na rynku krajowym. Ministerstwo Spraw Zagranicznych miałoby zaś przedstawić stan prac nad zmianą i skróceniem listy krajów, do których zabroniony jest eksport polskiej broni.

"Dotychczasowe informacje prasy rodzą podejrzenie, że udział firmy Ostrowski Arms w zwycięskim konsorcjum, mającym uzbroić armię iracką, może wynikać z charakteru kontaktów właścicieli tej firmy z politykami mającymi wpływ na promocję polskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego" - czytamy w komunikacie.

Przetarg na uzbrojenie armii irackiej wygrało konsorcjum Nour, w którego skład wchodzi polska firma Ostrowski Arms. W przetargu na wyposażenie przyszłego wojska irackiego startował także Bumar. Nour zaproponował cenę 327 mln dolarów, podczas gdy oferta Bumaru miała kosztować ponad 500 mln. Przetarg dotyczył dostaw sprzętu i uzbrojenia dla 27 batalionów przyszłej armii irackiej w ciągu dwóch lat.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)