PolskaPiS: czemu rząd Tuska nie wydaje unijnych pieniędzy?

PiS: czemu rząd Tuska nie wydaje unijnych pieniędzy?

Była minister rozwoju regionalnego Grażyna
Gęsicka (PiS) skrytykowała rząd Donalda Tuska za
zbyt opieszałe wydatkowanie funduszy unijnych.

PiS wylicza, że do drugiej połowy września wydano jedynie 2,5% środków przeznaczonych do wykorzystania w 2008 r. Według Gęsickiej, powody niskiego wydatkowania unijnych pieniędzy z programów Narodowej Strategii Spójności na lata 2007-13 mają charakter polityczny, prawny i administracyjny.

Wśród politycznych powodów Gęsicka wymieniła m.in. błędną decyzję resortu rozwoju regionalnego dotyczącą weryfikacji listy projektów kluczowych do finansowania ze środków unijnych w latach 2007-2013. Taką weryfikację rząd przeprowadził na początku roku.

W ocenie PiS, zbyt późno znowelizowana została ustawa o ochronie przyrody, o udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Ustawa ta, która ma wejść w życie 15 listopada, zakłada m.in., że decyzje środowiskowe wydawać będą nowe instytucje: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i dyrekcje regionalne.

PiS zaznaczył, że instytucji tych jeszcze nie ma, w związku z czym należy spodziewać się kilkumiesięcznych przestojów w realizacji projektów wymagających wydania decyzji środowiskowych (np. projekty infrastrukturalne). Zagrożenie dla wydatkowania pieniędzy unijnych PiS widzi również w konsultowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie ustawy o finansach publicznych, w którym zaplanowano inny niż dotychczas system finansowania programów i projektów unijnych.

Jak mówiła Gęsicka, wydawanie unijnych pieniędzy utrudni również ujęcie ponad 15 mld zł na realizację programów w rezerwie budżetowej zamiast w poszczególnych częściach budżetu. B. minister przekonywała, że korzystanie z rezerwy budżetowej jest trudniejsze. Wśród administracyjnych przeszkód stojących na drodze wykorzystywaniu unijnych funduszy Gęsicka wymieniła opieszałość w podpisywaniu umów z beneficjentami projektów indywidualnych.

Jak podkreśliła, według sierpniowych danych MRR wstępne umowy podpisano jedynie z 294 z beneficjentami na 533 projekty indywidualne.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)