PiS chce powołać Metropolię Warszawską
Powołanie Metropolii Warszawskiej, w skład której wchodzić by miała Warszawa i 10 powiatów ościennych, jest kluczowym elementem programu wyborczego stołecznego PiS - poinformował szef warszawskiego PiS, Wojciech Dąbrowski.
29.10.2006 | aktual.: 29.10.2006 15:38
Korzyści, płynące z utworzenia obszaru metropolitarnego dla stolicy i przyległych jej gmin, Dąbrowski przedstawił podczas konferencji w Warszawie. Wśród nich wymienił m.in. tańsze mieszkania budowane na terenach gmin, które przyłączą się do metropolii.
Potrzeba sprawnej komunikacji
Szef stołecznego PiS przyznał, że tak duży teren będzie potrzebował sprawnej komunikacji. Zapewnić będzie ją mogła rozbudowa Szybkiej Kolei Miejskiej, druga linia metra oraz nowy tabor Zakładu Transportu Miejskiego. Podkreślił też, że planowana jest budowa sieci szybkich tramwajów, które mogłyby połączyć centrum miasta m.in. z Piasecznem i Białołęką.
Dąbrowski wyjaśnił, że dla gmin ościennych korzyścią z przystąpienia do metropolii będzie również włączenie ich do warszawskiego systemu inwestycyjnego. To da im możliwości skorzystania ze środków finansowych, które przysługują Warszawie. Przyniesie to ze sobą budowę wodociągów, kanalizacji i dróg.
Warszawa chce inwestować w gminach ościennych w oświatę i służbę zdrowia - tłumaczył szef warszawskiego PiS. Podkreślił, że nakłady na oświatę i zdrowie w Warszawie należą do najwyższych w Polsce.
"Rozpoczynamy akcję informacyjną"
W niedzielę rozpoczynamy akcję informacyjną dla mieszkańców Warszawy - powiedział obecny na konferencji szef sztabu wyborczego w stolicy Marek Makuch. Wyjaśnił, że dla mieszkańców Warszawy i gmin okolicznych przygotowano gazetę informująca o tym, czy ma być Metropolia Warszawska i dlaczego jest potrzebna.
Dochodzą do nas sygnały, że jest duże zainteresowanie włączeniem się gmin do metropolii - przyznał Dąbrowski. Zaznaczył też, że powołanie metropolii musi się odbyć zgodnie z zasadami demokracji i za aprobatą lokalnych społeczności. O przystąpieniu do niej decydować będą rady każdej z gmin.
Proponowany Warszawski Okręg Metropolitarny to obszar o powierzchni ponad 4900 km kw. Według danych z 2003 r. na terenie tym mieszka blisko 3 mln osób.