Trwa ładowanie...

PiS boi się nowego konfliktu z Ukrainą. Zawieszony remont cmentarza we Lwowie

Wbrew wcześniejszym planom rządu w tym roku nie będzie generalnego remontu Cmentarza Orląt Lwowskich. Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o obawy polityków PiS przed otwarciem nowego frontu w konflikcie na linii Warszawa-Kijów.
Share
Na cmentarzu znajdują się przede wszystkim mogiły uczestników bitwy o Lwów i Małopolskę Wschodnią z lat 1918-1920
Na cmentarzu znajdują się przede wszystkim mogiły uczestników bitwy o Lwów i Małopolskę Wschodnią z lat 1918-1920Źródło: PAP, Fot: Darek Delmanowicz
dr00ceg

Z ustaleń RMF FM wynika, że rząd premiera Mateusza Morawieckiego nie zdecydował się na wystąpienie o zgodę na szeroki zakres prac na lwowskiej nekropolii.

Stało się tak, choć w budżecie zapisano potrzebne kwoty i zatwierdzona została już koncepcja przebudowy Cmentarza Obrońców Lwowa. Decyzja rządu PiS ma być związana z obawami o nowe napięcia w kontaktach Polski z Ukrainą.

Zgoda tylko konserwatora

Stacja podaje, że miejsce ważne dla Polaków przejdzie jedynie remont kosmetyczny. Na taki zakres prac niepotrzebna jest bowiem zgoda ukraińskich ministerstw, a jedynie miejskiego konserwatora zabytków we Lwowie.

dr00ceg

Tym samym na Cmentarzu Orląt Lwowskich naprawione zostaną tylko zniszczone fragmenty tynków i pomalowane murowane elementy. Koncepcja przebudowy zakładała ich wymianę na jasny kamień.

Zobacz także: Premier otacza się eleganckimi rzeczami. "Po jego komunikacji widać, że nie wie, jak się żyje w Polsce"

dr00ceg

Podziel się opinią

Share
dr00ceg
dr00ceg
Więcej tematów