Trwa ładowanie...

"Miasto Lwów nie dla polskich panów". Jest reakcja MSZ

Czerwono-czarne flagi, paramilitarne mundury, w dłoniach pochodnie, a na przedzie transparent: "Lwów - miasto nie dla polskich panów". Tak wyglądał niedzielny marsz nacjonalistów. Polskie MSZ jest zaniepokojone tą sytuacją i wydało specjalny komunikat w tej sprawie.
Share
MSZ o antypolskim marszu
MSZ o antypolskim marszuŹródło: PAP/EPA, Fot: Pavlo Palamarchuk
d3ic2s3

Do kontrowersyjnego marszu we Lwowie odniosło się polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zdaniem resortu przedstawione treści "w sposób oczywisty zakłamują wspólną, polsko-ukraińską historię". Jednocześnie MSZ wyraziło zaniepokojenie "zaostrzeniem narracji części środowisk politycznych Ukrainy wobec Polski i Polaków".

Zobacz także: Polska jest konkurentem dla wielkich państw? "Jesteśmy spychani do rubryki 'dom wariatów"

"Podkreślamy, że Polska od wielu lat wspiera Ukrainę zarówno pod względem politycznym, obronnym, jak i gospodarczym (w tym energetycznym). W tym kontekście Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża nadzieję, że władze Ukrainy zdystansują się od poglądów prezentowanych przez organizatorów manifestacji we Lwowie oraz środowisk z nimi związanych" - czytamy w komunikacie wydanym przez MSZ.

Przypomnijmy: w niedzielę ulicami Lwowa przeszedł marsz pamięci na cześć Romana Szuchewycza dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii - i jednego z architektów rzezi wołyńskiej. Była to pierwsza tak duża antypolska manifestacja ukraińskich nacjonalistów od czasu Euromajdanu. Marsz został zorganizowany przez Korpus Narodowy - polityczne ramię ochotniczego pułku Azow bijącego się w Donbasie. Obok "Azowców" i ich miejskich bojówek maszerowali zwolennicy dwóch innych głównych grup na skrajnej prawicy: partii Swoboda i Prawego Sektora.

d3ic2s3

"Nasza ziemia – nasi bohaterowie!", "Pamiętaj cudzoziemcze, że gospodarzem jest tu Ukrainiec!" – wykrzykiwali uczestnicy niedzielnego wydarzenia. "Miasto Lwów nie dla polskich panów" – można było przeczytać na jednym z transparentów.

d3ic2s3

Podziel się opinią

Share
d3ic2s3
d3ic2s3
Więcej tematów