Piotr Gliński: media publiczne utrzymywały system III RP
- Możemy ubolewać nad tym, że w Polsce model mediów publicznych jest związany z polityką. W demokracjach, które się tworzą, z reguły tak jest. Były przez 26 lat bardzo upolitycznione media, utrzymywały system III RP w dużej mierze. Pamiętam brunatnego prezesa TVP - Roberta Kwiatkowskiego - oznajmił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w programie #dziejesienazywo.
12.01.2016 | aktual.: 12.01.2016 18:19
- Zarzut jest taki, że Jacek Kurski jest bardzo wyrazistym politykiem - mówił prowadzący program, Paweł Lisicki.
- Tacy politycy byli. Można wymieniać całą listę. Od pana Kwiatkowskiego, pan Miazek, ostatnio pan Dworak - polityk UW, PO, jeden z najbliższych przyjaciół Bronisława Komorowskiego itd. Robienie problemu, że jest Jacek Kurski... Owszem, polityk, ale też dziennikarz od wielu lat. Człowiek bardzo zdolny, który miał różne zakręty polityczne - kontynuował Gliński.
- Pamiętam jak mnie bezpardonowo atakował. Popełnił w życiu publicznym pewne błędy, skoncentrował się na pewnych zadaniach i oceniam jego pracę bardzo wysoko. Z dużą nadzieją patrzę, co będzie robił w TVP - dodał wicepremier.
Na pytanie, jak dużą Kurski ma samodzielność, Gliński odpowiedział: - Ja się w to zupełnie nie wtrącam. Oczywiście, rozmawia z politykami innymi. To jest gra zespołowa, to są zawsze decyzje wyważone z różnych stron.
Jak podkreślił minister, zarzuca się, że Jarosław Kaczyński wszystkim rządzi. - Ja np. przez ostatnie miesiące nie miałem czasu się z nim kontaktować - stwierdził.
Jacek Kurski prezesem TVP
Od piątku nowym prezesem TVP jest Jacek Kurski, wiceprezesem Maciej Stanecki. Na stanowisko dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej został mianowany Mariusz Pilis, dyrektorem TVP Info został Grzegorz Adamczyk.
Na pierwszej konferencji prasowej w piątek Kurski zapowiedział "przywrócenie zasady uczciwości dziennikarskiej" w TVP. Prosił, by dać nowemu kierownictwu mediów publicznych kredyt zaufania.
- Powierzenie przez ministra skarbu funkcji prezesa zarządu Telewizji Polskiej traktuję jako wielki honor i zobowiązanie: zobowiązanie do przywrócenia telewizji publicznej standardów uczciwej informacji, przywrócenia zasady uczciwej debaty, uczciwej walki nieskrępowanych przeciwieństw, różnych opcji patrzenia na świat - mówił nowy prezes TVP dziennikarzom. Jego zdaniem do tej pory duża część polskich widzów była tej możliwości pozbawiona.
Kurski dodał, że Telewizja Polska zawsze była dla niego "wielką miłością". - Zostawiłem tutaj kilka najlepszych lat swojego życia jako jej pracownik - przypominał.