Trwa ładowanie...
d1ukwlj
Piotr Duda: to, co się dzieje na Śląsku, przeleje się na cały kraj
x-news/TVN 24

Piotr Duda: to, co się dzieje na Śląsku, przeleje się na cały kraj

- My już nie mamy zamiaru płacić za błędy polityków, szczególnie tej koalicji rządzącej - powiedział w TVN24 przewodniczący NSZZ "Solidarność", Piotr Duda, nazywając byłego premiera Donalda Tuska "tchórzem" i "kłamcą". - Ci ludzie są zdeterminowani. To, co się dzieje na Śląsku, przeleje się na cały kraj - dodał.
Share
d1ukwlj

Zdaniem Piotra Dudy, strona rządowa nie jest przygotowana do rozmów z górnikami. - My jesteśmy przygotowani merytorycznie, a drugiej stronie brakuje argumentów - powiedział.

Szef NSZZ "Solidarność" podkreślił, że rząd przyjął uchwałę dotyczącą kopalń i dopiero potem zaprosił związkowców na konsultacje. - Mieliśmy nie tylko konsultować, ale uzgadniać przed przyjęciem uchwały na radzie ministrów - powiedział Duda.

d1ukwlj

Jak zaznaczył, górnicy i tak poszli już na "daleko idące ustępstwa" podczas rozmów z przedstawicielami rządu. - Restrukturyzacja tak, likwidacja nie. Jeżeli narzędziem restrukturyzacji w Kompanii Węglowej ma być likwidacja czterech kopalń, na to się nie godzimy - podkreślił szef "Solidarności". Jak dodał, w kopalniach wytypowanych do likwidacji można wydobywać węgiel jeszcze przez 40 lat.

- My już nie mamy zamiaru płacić za błędy polityków, szczególnie tej koalicji rządzącej. Ci ludzie są zdeterminowani. To się przeleje na cały kraj - ocenił Duda.

Szef "Solidarności" zwrócił uwagę, że Donald Tusk co innego obiecywał ws. górnictwa, a co innego realizuje rząd. - Donald Tusk to tchórz i kłamca. Okłamał górników i ich rodziny, i uciekł do Brukseli - powiedział Duda. - My drugi raz nie damy się zrobić... wiadomo w co - dodał.

Na Śląsku w proteście przeciwko likwidacji kopalń uczestniczy obecnie, według związkowców, 2200 osób, a według służb utrzymania ruchu - 1000 osób. Protest trwa w 12 kopalniach.

Górnicy przygotowują projekt porozumienia z rządem. Szef Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności" Dominik Kolorz poinformował po posiedzeniu sztabu protestacyjnego związków zawodowych, że kolejna wersja projektu ma zostać opracowana do jutra i przesłana stronie rządowej. Związki chcą prowadzić dalsze negocjacje na bazie tego projektu.

Źródło: TVN24

d1ukwlj

Podziel się opinią

Share
d1ukwlj
d1ukwlj
Więcej tematów