ycipk-2t6uet
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Piosenki Niemena na zakończenie Sopot Festival 2009

Na zakończenie 46. Międzynarodowego Sopot Festival 2009 na deskach Opery Leśnej w Sopocie w repertuarze Czesława Niemena zaprezentowali się m.in. Stanisław Soyka, Maryla Rodowicz oraz Kasia Kowalska. Artystom towarzyszyła orkiestra pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Piosenki Niemena na zakończenie Sopot Festival 2009
(PAP, Fot: Adam Warżawa)
ycipk-2t6uet

- Czesława Niemena można nazwać wizjonerem polskiej muzyki. To on jako pierwszy interpretował wiersze, to on jako pierwszy używał w swoich utworach instrumentów elektronicznych, a także prezentował zupełnie nowe style muzyczne - podkreślał wokalista Zbigniew Wodecki, który w towarzystwie Magdy Mołek poprowadził niedzielny koncert.

Uroczysty koncert rozpoczęła Kayah wykonaniem piosenki "Pod papugami". Potem na scenie pojawili się: Sebastian Karpiel-Bułecka (zaśpiewał piosenkę "Płonąca stodoła"), Kasia Kowalska - "Sen o Warszawie", Piotr Cugowski - "Wspomnienie" oraz Trebunie-Tutki z utworem "Jolotschki".

Maryla Rodowicz zinterpretowała utwór "Kiedy się dziwić przestanę", Maria Peszek - piosenkę "Ptaszek", Ewa Bem - "Sprzedaj mnie wiatrowi", Stanisław Soyka - "Nim przyjdzie wiosna", a Gabriela Kulka zaśpiewała piosenkę "Marionetka".

ycipk-2t6uet

Oprócz nowych interpretacji piosenek znanych z repertuaru Czesława Niemena, publiczność zebrana w Operze Leśnej oraz telewidzowie mogli wysłuchać wspomnień o tym wybitnym artyście. O znanych oraz nieznanych faktach z jego życia oraz kariery, a także o swoich odczuciach związanych z muzyką artysty opowiadali w materiałach filmowych m.in. Krzysztof Materna (który przez wiele lat prowadził koncerty Niemena), Urszula Dudziak, Krzysztof Cugowski, Halina Frąckowiak, Wojciech Młynarski, Mirosław Hermaszewski oraz Ewa Kasprzyk.

W ostatniej części koncertu na scenie pojawili się muzycy, z którymi Czesław Niemen koncertował. Przy akompaniamencie na żywo i wykorzystaniu archiwalnych taśm z występami Czesława Niemena, publiczność mogła usłyszeć oryginalne wykonanie wokalne artysty w piosence "Jednego serca". Na saksofonie zagrał Michał Urbaniak.

Koncert ku czci Czesława Niemena zwieńczony został specjalnym wykonaniem utworu "Dziwny jest ten świat", który zaśpiewały wspólnie wszystkie gwiazdy niedzielnego wieczoru. Na widowni obecna była m.in. Małgorzata Niemen, żona Czesława Niemena, której prowadzący złożyli specjalne podziękowania. "Dobranoc" dosłownie i w przenośni powiedział Zbigniew Wodecki - śpiewając piosenkę "Dobranoc" z repertuaru Niemena.

Jak podano w oficjalnym komunikacie, impulsem dla zorganizowania koncertu pamięci Czesława Niemena były dla telewizji TVN dwie rocznice: przypadająca w 2009 roku 70. rocznica urodzin oraz piąta rocznica śmierci tego wybitnego artysty.

ycipk-2t6uet

Drugi dzień festiwalu był także okazją dla fundacji TVN "Nie jesteś sam" dla zbiórki funduszy na cel charytatywny. Tym razem zbierano pieniądze na zakup implantów dla dzieci niedosłyszących.

Koncert pamięci Czesława Niemena zakończył 46. Sopot Festival. Pierwszy dzień imprezy minął pod znakiem konkursu o nagrodę Bursztynowego Słowika. Decyzją jury zdobyła go australijska piosenkarka Gabriela Cilmi. Słowika Publiczności otrzymała w tym roku reprezentująca Niemcy Oceana.

  1. Sopot Festival był piątym i - według umowy z miastem Sopot - ostatnim festiwalem, który zorganizowała telewizja TVN. Na tę chwilę nie ma ostatecznej decyzji, kto zajmie się organizacją festiwalu od 2010 roku. Według najnowszych informacji, rozmowy w tej kwestii prowadzone są z dwiema telewizjami, a mianowicie z TVN oraz z Telewizją Polską.
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2t6uet

ycipk-2t6uet
ycipk-2t6uet