Pionierska operacja polskich lekarzy. Nadzieja dla chorych skazanych na wózek inwalidzki
- Udało się opracować oryginalną, bezpieczną metodę leczenia chorych z przerwanym rdzeniem kręgowym - powiedział profesor Włodzimierz Jarmundowicz z Katedry i Kliniki Neurochirurgii Akademii Medycznej we Wrocławiu.
22.10.2014 | aktual.: 22.10.2014 12:30
Efekty badań wrocławskich neurochirurgów dają nadzieje chorym skazanym na wózek inwalidzki.
Prace rozpoczęto w 2002 roku, uczestniczył w nich cały zespół specjalistów. Długo trwała faza eksperymentalna z udziałem zwierząt. Operacji dokonał w 2012 roku doktor Paweł Tabakow z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego na całkowicie sparaliżowanym od pasa w dół, Dariuszu Fidyce.
Po dwóch latach od przeszczepu komórek nerwowych uzyskanych z ośrodka węchowego w mózgu, pacjent odzyskuje czucie w nogach i stawia pierwsze kroki.
- W miejscu uszkodzenia rdzenia kręgowego usunięto bliznę, przeszczepiono w miejsce ubytku nerwy obwodowe. Dobry wynik leczenia, to także zasługa odpowiedniej rehabilitacji.- poinformował Włodzimierz Jarmundowicz.
Badania były prowadzone przy udziale naukowców z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu oraz badaczy z Wielkiej Brytanii.