Trwa ładowanie...
22-10-2014 12:03

Pionierska operacja polskich lekarzy. Nadzieja dla chorych skazanych na wózek inwalidzki

- Udało się opracować oryginalną, bezpieczną metodę leczenia chorych z przerwanym rdzeniem kręgowym - powiedział profesor Włodzimierz Jarmundowicz z Katedry i Kliniki Neurochirurgii Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Pionierska operacja polskich lekarzy. Nadzieja dla chorych skazanych na wózek inwalidzkiŹródło: PAP/EPA, fot: BBC
d15u1sl
d15u1sl

Efekty badań wrocławskich neurochirurgów dają nadzieje chorym skazanym na wózek inwalidzki.

Prace rozpoczęto w 2002 roku, uczestniczył w nich cały zespół specjalistów. Długo trwała faza eksperymentalna z udziałem zwierząt. Operacji dokonał w 2012 roku doktor Paweł Tabakow z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego na całkowicie sparaliżowanym od pasa w dół, Dariuszu Fidyce.

Po dwóch latach od przeszczepu komórek nerwowych uzyskanych z ośrodka węchowego w mózgu, pacjent odzyskuje czucie w nogach i stawia pierwsze kroki.

- W miejscu uszkodzenia rdzenia kręgowego usunięto bliznę, przeszczepiono w miejsce ubytku nerwy obwodowe. Dobry wynik leczenia, to także zasługa odpowiedniej rehabilitacji.- poinformował Włodzimierz Jarmundowicz.

Badania były prowadzone przy udziale naukowców z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu oraz badaczy z Wielkiej Brytanii.

d15u1sl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15u1sl
Więcej tematów