PolskaPiloci Tu-154 prosili o dane lotniska. Nie dostali ich

Piloci Tu‑154 prosili o dane lotniska. Nie dostali ich

Polscy piloci Tu-154 dwukrotnie prosili Rosjan o udostępnienie danych dotyczących lotniska w Smoleńsku, ale nie dostali odpowiedzi. Do takich informacji dotarł "Wprost".

Piloci Tu-154 prosili o dane lotniska. Nie dostali ich
Źródło zdjęć: © AP

12.06.2010 | aktual.: 12.06.2010 15:04

Wciąż trwa ustalanie szczegółów katastrofy, która miała miejsce 10 kwietnia w Smoleńsku. Gazeta dotarła do informacji, z których wynika, iż lot nie był odpowiednio przygotowany. Dowodem na to ma być fakt, iż piloci rządowego samolotu mimo dwóch próśb o udostępnienie dokumentacji lotniska, nie otrzymali jej.

Jak twierdzi Jerzy Polaczek brak takich dokumentów mógł stanowić podstawę do niewykonania operacji.

Z informacji, jakie niedawno wypłynęły na światło dzienne, wynikało m.in że wyjazdy zarówno premiera Donalda Tuska, jak i prezydenta Lecha Kaczyńskiego były tak samo przygotowane pod względem bezpieczeństwa.

Ani podczas lotu 7 kwietnia, ani 10 kwietnia nie było na pokładzie polskiego Tu-154 rosyjskiego nawigatora (MON informowało po katastrofie, że zrezygnowano z tej praktyki w ubiegłym roku). Jak tłumaczy Wirtualnej Polsce płk Grzegorzewski, Polska dwukrotnie zgłaszała potrzebę rosyjskiego nawigatora. Ponieważ do 30 marca MON nie otrzymało od Rosjan żadnej odpowiedzi, dowódca 36. pułku wyznaczył rosyjskojęzyczną załogę, o czym poinformował stronę rosyjską.

Mimo wcześniejszych podejrzeń okazało się także, iż dowódca sił powietrznych Polski gen. Andrzej Błasik nie siedział za sterami Tu-154 w momencie katastrofy, a drugą z postronnych osób w kabinie pilotów, których głos zarejestrowała czarna skrzynka, był dyrektor protokołu dyplomatycznego Ministerstwa Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych Mariusz Kazana.

10 kwietnia pod Smoleńskiem rozbił się rządowy samolot Tu-154 z 96 osobami na pokładzie. Nikt nie przeżył katastrofy. Wśród jej ofiar była m.in. para prezydencka.

Źródło artykułu:Wprost
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1389)