Trwa ładowanie...

Piloci Air France przedłużają strajk o kolejny tydzień

Piloci linii lotniczych Air France potwierdzili, że przedłużają swój strajk o kolejny tydzień, do piątku 26 września. Trwający od poniedziałku protest uziemił ponad połowę floty francuskiego przewoźnika.

Share
Piloci Air France przedłużają strajk o kolejny tydzień
Źródło: AFP, Fot: VALERY HACHE
dkrlrzr

- W przeprowadzonym przez związek zawodowy pilotów SNPL referendum ponad 80 proc. związkowców opowiedziało się za przedłużeniem strajku - powiedział cytowany przez AFP szef syndykatu, Jean-Louis Barber. Nie wykluczył, że protest jeszcze się wydłuży, jeśli nie dojdzie do przełomu w rozmowach z dyrekcją linii lotniczych.

Piloci nie zgadzają się na zapowiadane cięcia w wydatkach firmy, które miałyby doprowadzić do odzyskania przez Air France części rynku utraconego na rzecz tanich przewoźników oraz linii lotniczych z państw Zatoki Perskiej. Na początku września Air France zapowiedziały utworzenie spółki córki Transavia France, która ma pomóc w konkurowaniu z tanimi przewoźnikami.

dkrlrzr

Linie Air France ze swej strony poinformowały w komunikacie, że w sobotę udało się zapewnić 45 proc. planowanych lotów. Liczbę strajkujących pilotów oszacowano na 60 proc. Najpoważniejsza sytuacja panowała w Marsylii, gdzie odwołano ponad 80 proc. połączeń, w Tuluzie (65 proc.) i Lille (50 proc.).

W niedzielę Air France przewiduje realizację 38 proc. planu lotów. W Lille nie wystartuje, ani nie wyląduje żadna maszyna przewoźnika.

- Zastanawiam się, czy rzeczywiście (związkowcy) wyrażają wolę negocjacji - powiedział w piątek prezes Air France KLM Alexandre de Juniac. Wyliczył, że strajk pilotów kosztuje firmę 10-15 mln euro dziennie.

dkrlrzr

Podziel się opinią

Share
dkrlrzr
dkrlrzr
Więcej tematów