Trwa ładowanie...

Piłka. Dziecięca bielizna na drzwiach parafii

W nocy z piątku na sobotę nieznany sprawca powiesił dziecięcą bieliznę na drzwiach kościoła w Piłce (woj. wielkopolskie). Proboszcz parafii pw. NMP Wniebowziętej zapewnia lokalne media, że pomimo monitoringu, nie będzie zgłaszał sprawy policji.
Share
Piłka. Nieznany sprawca powiesił dziecięcą bieliznę na drzwiach parafii
Piłka. Nieznany sprawca powiesił dziecięcą bieliznę na drzwiach parafii Źródło: East News, Fot: Grzegorz Bukala/REPORTER
d3q91id

"Pozdrawiam hejterka z mojej wsi. Taki kawalarz z niego, który pod ukryciem nocy wywiesił dziecięcą bieliznę na drzwiach plebanii. Pamiętaj o monitoringu" - napisał w sobotni poranek na Twitterze ks. ks. Daniel Wachowiak.

Pomimo nagrań z kamery, proboszcz parafii zapewnił, że nie zamierza zgłaszać sprawy organom ścigania. Nie udzielił także informacji, czy rozpoznał sprawcę nocnego zdarzenia.

"Zapewne wielu łączy to wydarzenie z tym, o czym ostatnio mówimy w perspektywie tego, co dzieje się w polskim Kościele (…) A także w perspektywie zbliżającego się listu Episkopatu Polski, a propos pedofilii wśród niektórych, nielicznych duchownych. Dobrze, że taki list episkopatu powstał" - stwierdził duchowny w rozmowie z Radiem Poznań.

d3q91id

Zobacz także: Sekielski: ofiary rozklejały się na planie. Wszystko poprzedzały godziny rozmów

Pedofilia w Kościele katolickim

Dziecięca bielizna w ostatnich miesiącach urosła do symbolu molestowania seksualnego w Kościele. Tak było chociażby w przypadku lutowego incydentu w Gdańsku. Trzech aktywistów obaliło pomnik prałata Jankowskiego (podejrzewanego o wykorzystywanie nieletnich). W dłoń figury włożono właśnie dziecięce majtki, dodatkowo cały posąg oblano czerwoną farbą.

d3q91id

Temat molestowania seksualnego wrócił niedługo po tych wydarzeniach. Bracia Sekielscy zrealizowali i opublikowali dokument "Tylko nie mów nikomu" mówiący właśnie o kościelnej pedofilii. W niecałe dwa tygodnie, film zamieszczony w serwisie YouTube zobaczyło 21 mln osób. Produkcja zmusiła do reakcji przywódców polskiego Kościoła i liderów największych partii politycznych.

- Poruszający i mocny - tak film Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" ocenił Joachim Brudziński. Minister spraw wewnętrznych zapewnił, że prokuratura jeszcze raz przygląda się osobom, których wątki zostały w nim poruszone. - Zero tolerancji dla tych wszystkich kreatur, które w ten sposób tak dramatyczny i traumatyczny krzywdzą dzieci - zapewniał na konferencji szef MSWiA.

Reakcja papieża

Niezależnie od wszystkich doniesień medialnych, papież Franciszek zorganizował w lutym w Watykanie specjalny szczyt poświęcony sytuacji małoletnich we wspólnocie. W czterodniowym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele episkopatów z ponad 130 krajów. Było to pierwsze takie spotkanie w historii Kościoła.

d3q91id

- Na naszym spotkaniu ciąży brzemię pasterskiej i kościelnej odpowiedzialności, które domaga się od nas, abyśmy dyskutowali, w jaki sposób stawić czoła temu złu, które gnębi Kościół i ludzkość. Lud Boży patrzy na nas i oczekuje nie tylko potępień, lecz konkretnych i skutecznych środków zaradczych. Rozpoczynamy zatem ten proces - mówił przed rozpoczęciem obrad papież Franciszek, cytowany przez portal vaticannews.va.

Na początku maja Stolica Apostolska opublikowała nowe normy dot. zgłaszania pedofilii. "Przestępstwa związane z wykorzystywaniem seksualnym obrażają naszego Pana, powodując u ofiar szkody fizyczne, psychiczne i duchowe oraz szkodzą wspólnocie wiernych" - pisał wtedy dosadnie papież Franciszek.

Wśród zmian wprowadzonych przez Watykan znajduje się m.in: obowiązek zgłaszania przez kleryków i zakonników przypadków pedofilii oraz uruchomienie łatwo dostępnego systemu przyjmowania sygnałów o nadużyciach w każdej diecezji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Radio Poznań

d3q91id

Podziel się opinią

Share
d3q91id
d3q91id
Więcej tematów