Piknik z okazji Dnia Uchodźcy
Bicie rekordu Guinnessa w grze na bębnie o średnicy 10 metrów, występy opowiadaczy bajek, pokazy flamenco i tańca indyjskiego - to niektóre z atrakcji pikniku z okazji Międzynarodowego Dnia Uchodźcy, który po południu odbędzie się w warszawskim parku Agrykola pod hasłem "Nie musisz się ich bać".
W trakcie imprezy zaplanowano także pokazy tańców czeczeńskich i afrykańskich oraz mody arabskiej. Będzie można skosztować specjałów kuchni z całego świata. Atrakcją dla dzieci ma być opowiadanie bajek z różnych stron świata - m.in. czeczeńskich, afrykańskich i ormiańskich.
W tym roku polski Urząd do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców przyznał status uchodźcy 402 osobom. 921 otrzymało zgodę na pobyt tolerowany - zgodę tę mogą otrzymać osoby, które nie dostały statusu uchodźcy oraz nie zostały wydalone, gdyż w ich kraju zagrożone jest prawo do życia, wolności czy bezpieczeństwa.
W ubiegłym roku Urząd przyjął blisko 7 tys. wniosków o nadanie statusu uchodźcy; otrzymało go 335 osób. 1822 osoby uzyskały zgodę na pobyt tolerowany. Wnioskodawcy pochodzili z 50 państw; najwięcej - ponad 6 tys. osób - z Czeczenii, ponadto z Ukrainy, Białorusi, Pakistanu, Gruzji i Indii.
W latach 1992-2005 w Polsce status uchodźcy otrzymało 2046 osób; nie wiadomo, ile z nich nadal mieszka w Polsce.
W ocenie dyrektora generalnego Urzędu Jana Węgrzyna, ok. połowa ubiegających się o status uchodźcy traktuje Polskę jako kraj tranzytowy; przed przystąpieniem Polski do UE było to ok. trzy czwarte osób.
W tym roku w krajach, które podpisały konwencję dublińską ("Dublin II"; jej sygnatariuszami są państwa UE oraz Norwegia i Islandia), wydano ok. 600 decyzji o odesłaniu cudzoziemców do Polski. Zgodnie z konwencją, za rozpatrzenie wniosku o nadanie statusu uchodźcy jest odpowiedzialne to państwo, którego granicę cudzoziemiec przekracza jako pierwszą. Ma to zapobiec sytuacji, gdy cudzoziemiec ubiega się o status uchodźcy w kilku krajach.
Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) podaje, że w roku 2005 na świecie było 8,4 mln uchodźców, którzy opuścili swój kraj ze względu np. na wojnę czy prześladowania. To o ponad milion mniej niż w roku 2004 i najmniej od roku 1980. Złożyli oni 668 tys. wniosków o nadanie statusu uchodźcy w 149 krajach.