Trwa ładowanie...
d4ho5u3

Pikieta AI w rocznicę masakry na placu Tiananmen

Kilkadziesiąt osób z Amnesty International rozpoczęło we wtorek wieczorem protest połączony z nocnym czuwaniem przed ambasadą Chin w Warszawie (PAP/Jacek Turczyk)
Kilkadziesiąt osób z Amnesty International rozpoczęło we wtorek wieczorem protest połączony z nocnym czuwaniem przed ambasadą Chin w Warszawie, domagając się ukarania winnych masakry na placu Tiananmen w Pekinie w 1989 r.

d4ho5u3
d4ho5u3

Rocznice przychodzą i odchodzą; ludzie często zapominają o takich wydarzeniach. My pamiętamy i domagamy się, by osoby winne tej masakry zostały ukarane - powiedziała Magdalena Spalińska, rzecznik AI w Polsce.

Ci, którzy protestowali w 1989 r. w Pekinie mają teraz wiele problemów. Najpierw siedzieli w więzieniach, teraz są obserwowani przez chińskie służby bezpieczeństwa - powiedziała Spalińska.

Protestujący zamierzają spędzić przed budynkiem ambasady całą noc w ramach nocnego czuwania. Ma to nawiązywać do czuwania studentów na placu Tiananmen w 1989 roku. A rano przed ambasadą zadzwonią budziki - mają one obudzić dyplomatów i opinię publiczną - powiedziała Spalińska.

Przed ambasadą zbierano podpisy pod petycją w sprawie ukarania odpowiedzialnych za masakrę. Zapalono również znicze. Trzymano transparenty z napisami "AI" oraz "Tiananmen - pamiętajcie". Odsłonięto "tablicę pamiątkową" poświęconą ofiarom wydarzeń na placu Tiananmen. Podczas happeningu "gra w chińczyka" przedstawiono brutalność władz chińskich wobec obywateli.

4 czerwca 1989 roku wojsko chińskie rozbiło studencki protest prodemokratyczny na pekińskim Placu Tiananmen. Zginęły setki, a być może tysiące ludzi. Partia komunistyczna do tej pory uznaje manifestację studentów na Placu Tiananmen za "kontrrewolucyjną rebelię". (aka)

d4ho5u3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ho5u3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj