PolskaPijany traktorzysta straci ciągnik

Pijany traktorzysta straci ciągnik

42-letni mieszkaniec Osieczan (Małopolska), dwukrotnie tego samego dnia zatrzymany podczas jazdy traktorem po pijanemu, może stracić ciągnik. Policja zabezpieczyła pojazd, a prokuratura wystąpi do sądu o jego przepadek - poinformowały myślenicka policja i prokuratura.

Pijany traktorzysta straci ciągnik
Źródło zdjęć: © AFP

Mężczyzna w ubiegły piątek uszkodził traktorem stojący na poboczu samochód. Jak ustalono, miał wtedy we krwi prawie 2 promile alkoholu. Policja zabrała mu prawo jazdy i odprowadziła ciągnik do miejsca zamieszkania kierowcy.

Pięć godzin później ponownie go zatrzymano, gdy - już bez prawa jazdy - ponownie prowadził ciągnik, mając znowu prawie 2 promile alkoholu we krwi; w dodatku przewoził dwójkę dzieci.

Ciągnik został zabezpieczony na poczet ewentualnych przyszłych kar majątkowych. Przeciwko kierowcy toczy się postępowanie w sprawie dwukrotnego kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu - powiedział naczelnik sekcji ruchu drogowego KPP w Myślenicach podinsp. Tadeusz Skobejko.

Jak zadeklarował w rozmowie z PAP prokurator rejonowy w Myślenicach Jacek Wygoda, po sporządzeniu aktu oskarżenia prokuratura będzie domagać się w sądzie orzeczenia przepadku traktora na rzecz Skarbu Państwa - jako przedmiotu dwukrotnie służącego do popełnienia przestępstwa.

Będzie to prawdopodobnie pierwszy w Polsce wniosek o przepadek traktora z powodu nietrzeźwości jego kierowcy.

Również we wtorek pierwsze postanowienie o zabezpieczeniu samochodu należącego do pijanego kierowcy wydała Prokuratura Rejonowa w Gorzowie Wlkp., policja w Łódzkiem zajęła samochód kobiety, która kierując po pijanemu potrąciła wózek z siedmiomiesięcznym dzieckiem, a prokuratura w Rybniku zapowiedziała, że wniesie do sądu o orzeczenie przepadku dodge'a caravana, którym pijany kierowca potrącił w sobotę wieczorem w Rybniku dwie kobiety i trzymiesięcze dziecko.

Tydzień temu we wtorek szef resortu sprawiedliwości przedstawił wytyczne, według których prokuratorzy mają m.in. częściej wnioskować o wysokie grzywny i zabezpieczanie samochodów na poczet orzekanych kar pieniężnych.

Zbigniew Ziobro polecił też prokuratorom, by wnioskowali do sądu o przepadek samochodu nietrzeźwego kierowcy (jako narzędzia przestępstwa) w sytuacjach gdy: spowodował on wypadek, miał ponad jeden promil alkoholu we krwi lub gdy został po raz kolejny zatrzymany za jazdę po pijanemu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)