Trwa ładowanie...
d2fqcms

Pierwszy taki wyrok. Sąd nie wyda polskiego dziecka do Danii

7- letni chłopiec nie zostanie oddany pod opiekę duńskiego ojca. W czwartek Sąd Okręgowy z Ostrołęki stwierdził, że dziecko zostanie w Polsce. To pierwsza taka decyzja. W sierpniu rząd przyjął projekt zmian dotyczący wydawania za granicę dzieci, które zostały porwane przez rodziców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sąd uznał, że wydanie dziecka do Danii byłoby dla niego niekorzystne
Sąd uznał, że wydanie dziecka do Danii byłoby dla niego niekorzystne (Pixabay.com, Fot: Shlomaster)
d2fqcms

Sprawa dotyczy matki, która uciekła z dzieckiem z Danii, przed jego biologicznym ojcem - informuje Orto Iuris, organizacja zrzeszająca prawników. Tamtejszy Sąd zdecydował o pozbawieniu kobiety praw do opieki nad synem. Pierwotna decyzja sądu w Polsce była taka sama.

Matka 7-latka odwołała się od tego wyroku. Sąd Rejonowy w Ostrowi Mazowieckiej zmienił decyzję na jej korzyść. Wtedy apelację złożył ojciec dziecka.

- Sprawa ma charakter precedensowy, dotyczy bowiem zastosowania art. 577 KPC do rozstrzygnięć dotyczących przepisów Konwencji Haskiej - mówi mec. Maciej Kryczka, który reprezentuje kobietę. Wspomniany artykuł mówi o tym, że "Sąd może zmienić swe postanowienie, jeżeli wymaga tego dobro osoby, której postępowanie dotyczy".

d2fqcms

Decyzja sądu spowodowana jest zmianami, które zostały wprowadzone przez resort Zbigniewa Ziobry

Dziecko od czterech lat przybywa w Polsce i jest bardzo związane z matką. Ojciec nie kontaktował się z chłopcem, odkąd opuściło Danię.

Źródło: Orto Iuris

d2fqcms

Podziel się opinią

Share

d2fqcms

d2fqcms
Więcej tematów