Trwa ładowanie...
d242z9q
Pierwszy polski instrument na liście UNESCO? Jest wniosek
x-news/TVN 24

Pierwszy polski instrument na liście UNESCO? Jest wniosek

Tradycyjne podhalańskie dudy mają szansę zaleźć się na liście UNESCO, chroniącej dziedzictwo światowych kultur. Jeśli się uda, ludowy instrument będzie pierwszym polskim obiektem na tej prestiżowej liście.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d242z9q

O miejsce na liście UNESCO dla dud walczy zakopiański oddział Związku Podhalan, który złożył w tej sprawie wniosek do Ministerstwa Kultury.

- Wydaje się, że to ogromna szansa, żeby nasza niematerialna kultura, która jest może mniej atrakcyjna, zaistniała nie tylko w Polsce - mówi Małgorzata Wonuczka-Wnuk ze Związku Podhalan.

d242z9q

Aby dudy dostały się na listę UNESCO, wniosek musi przejść długą drogę. Wpierw musi być oceniony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, następnie radę ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a w dalszej kolejności Ministrowo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wniosek o wpisanie dud podhalańskich na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, będzie rozpatrzony w grudniu. Kolejnym krokiem będzie wniosek o wpis na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.

d242z9q

Podziel się opinią

Share
d242z9q
d242z9q
Więcej tematów