Pierwszy odbudowany drapacz chmur WTC
Kołysającą się robotniczą windą na
zewnątrz wysokościowca World Trade Center 7 stu dziennikarzy z 40
krajów świata wjechało na szczyt - jako pierwsi zobaczyli
budynek zbudowany na zgliszczach Strefy Zero na nowojorskim
Manhattanie.
16.07.2005 | aktual.: 16.07.2005 20:59
WTC 7 jest pierwszym z kilku drapaczy chmur, które powstają w pobliżu miejsca, gdzie stały bliźniacze wieże Światowego Centrum Handlu (ang.WTC), zniszczone w terrorystycznym ataku 11 września 2001 roku.
To będzie najbezpieczniejszy wieżowiec w Ameryce - zapewniali na konferencji prasowej na szczycie wieżowca konstruktorzy budynku. Mównica jest ustawiona tuż przy tafli okna rozciągającego się od podłogi aż po sufit. Z tyłu zapierający dech w piersiach widok Manhattanu z wysokości prawie pięćdziesięciu pięter.
Specjalna konstrukcja podwójnych szyb pozwoli na maksymalne wykorzystanie promieni słonecznych w oświetleniu wnętrza biurowca. Na zewnątrz - od dołu każdej tafli - specjalna niebieska blacha ma przyciągać jeszcze więcej promieni światła.
Rozwiązania wykorzystane przy budowie World Trade Center 7 będą miały zastosowanie we wszystkich budynkach nowego kompleksu w Strefie Zero. Mają zapewnić, że nigdy nie powtórzy się tragedia z 11 września, kiedy 110-metrowe wieże - po samolotowym ataku terrorystów - stanęły w ogniu i następnie runęły jak domki z kart pod wpływem wysokiej temperatury.
Specjalne wzmocnione ściany betonowe mają zapewnić nienaruszalność struktury, w tym klatek schodowych, szybów wind i lobby budynku. Użyte do metalowej konstrukcji materiały są pięciokrotnie bardziej wytrzymałe niż wymagają tego przepisy - podkreśla właściciel gmachu Larry Silverstein. Podobnie jest z systemem przeciwpożarowym i zabezpieczeniami stropów poszczególnych pięter.
Nowy gmach WTC 7 zbudowała firma kierowana przez Dana Tishmana. Trzy dekady wcześniej ta sama firma, ale kierowana przez jego ojca Johna Tishmana wzniosła bliźniacze wieże World Trade Center - jeden z symboli Nowego Jorku.
Budynek World Trade Center 7 ma być zasiedlony do marca 2006 roku.
Przed zniszczeniem przez terrorystów kompleks WTC składał się z siedmiu gmachów, w tym z dwóch najsłynniejszych 110-piętrowych wież. Pracowało w nich codziennie ok. 50 tysięcy ludzi. Poprzedni budynek World Trade Center 7 stał obok bliźniaczych wież i był najbardziej wysuniętym na północ gmachem kompleksu WTC.
W starym WTC 7 swoją siedzibę miało m.in. nowojorskie biura Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA), Departamentu Obrony i Urzędu Imigracyjnego. W 1988 roku w WTC 7 kręcono zdjęcia do komedii romantycznej "Pracująca dziewczyna" (Working girl).
Stary gmach miał 47 pięter (174 metry wysokości), nowy ma 52 piętra (225 metrów).
Obok WTC 7, na 16-akrowej działce ma powstać zaprojektowany przez urodzonego w Polsce Daniela Libeskinda zespół obiektów: Wieża Wolności, cztery wysokościowce, centrum komunikacyjne i centrum kulturalne.
Paweł Maciąg