Pierwszy listopada w polskich rozgłośniach
Dzień Wszystkich Świętych w polskich rozgłośniach to nastrojowy program i szczegółowe informacje z polskich dróg.
31.10.2006 07:10
W Programie 1 Polskiego Radia audycje zaczynają się już od północy
Między 0.07-3.00 dziennikarze podejmą temat życia i przemijania, poruszą takie tematy jak wierzenia, legendy, kurhany, grobowce – sposoby pochówków u Słowian, pieśni apokryficzne o świętych w polskiej muzyce tradycyjnej, sylwetki ostatnio zmarłych artystów ludowych.
W specjalnym wydaniu „Sygnałów Dnia” (godz. 5.58 – 9.00) tradycje w obchodzeniu Dnia Wszystkich Świętych w różnych regionach Polski. Reporterzy będą informować o sytuacjach na drogach wyjazdowych z miast i dojazdach na cmentarze oraz wszelkich utrudnieniach w ruchu. Sytuacja z dróg również w Radio Kierowców - godz. 12.15 oraz 18.05.
O godz. 9.00 nadana będzie transmisja mszy świętej z Bazyliki Św. Krzyża. w Warszawie.
Do nastroju święta nawiąże również w swojej audycji Andrzej Matul (godz. 10.05). Tematem jego rozmów będą „Góralskie zaduszki”. Ze swoimi gośćmi odwiedzi m.in. słynny Stary Cmentarz „Na Pęksowym Brzyzku” i przypomni legendarne postaci Zakopanego i Tatr: ks. Józefa Stolarczyka, Józefa Sabałę, dra Tytusa Chałubińskiego, Stanisława Witkiewicza, Helenę i Stanisława Marusarzów, Kazimierza Przerwę-Tetmajera, Jana Kasprowicza, małżeństwo Małkowskich (twórców harcerstwa polskiego). O legendach opowie Barbara Wachowicz. Będzie również poezja tatrzańska: Tetmajera, Kasprowicza, Iwaszkiewicza, a także listy i teksty wspomnieniowe zakopiańskiego kronikarza Ferdynanda Hoesicka.
Od południa Agnieszka Trzeciakiewicz poprowadzi program pt. „Wrota do wieczności”. Wraz z gośćmi oprowadzi słuchaczy po cmentarzach tatarskich, łemkowskich, bruśnieńskich i ewangelickich. Natomiast o wymiarze duchowym nekropolii opowie dominikanin i historyk sztuki.
Po godz. 13.05 Małgorzata Kron zaprosi na godzinne spotkanie z kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej Jerzym Satanowskim.
Gospodarzem programu w godz. 14.05-17.00 będzie Tomasz Zimoch. W programie „Najwyższy cmentarz świata” - opowieść o grobach wybitnych himalaistów, którzy zginęli w czasie wspinaczek. Będzie to radiowe wspomnienie m.in. o Wandzie Rutkiewicz, Jerzym Kukuczce, Andrzeju Czoku. „Przy grobie Pana Kazimierza” - wspomnienie o Kazimierzu Górskim. „Sportowe zaduszki”, czyli radiowe taśmy wspomnień o zmarłych w ostatnim roku wybitnych ludziach sportu - m.in. Teresie Ciepły, Kazimierzu Lipieniu, Wojciechu Kandulskim.
Po 17.05 reportaż Doroty Fredro–Bonieckiej pt. „Pogodny Anioł Śmierci”. Mottem tego dokumentu jest fragment wiersza Rilkego „Wielka jest śmierć. Jesteśmy w jej mocy z uśmiechem na ustach”. Autorka przedstawia różne spojrzenia na śmierć. Jak jest przeżywana i celebrowana przez wyznawców największych religii chrześcijaństwa, judaizmu, czy islamu.
W Familijnej Jedynce (po godz. 19.00) słuchowisko dla dzieci „Zielone marzenie” wg baśni Barbary Kerr-Wilson.
Po godz. 20 dziennikarze dyskutować będą „O ludzkim i boskim pomyśle na świat”, a godzinę później Teatr Polskiego Radia zaprosi na „Wędrówki po księgach śmierci” w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego.
Po godzinie 23 koncert w elegijnym nastroju w opracowaniu Eugeniusza Ratajczyka. Po północy Zdzisława Guca poprowadzi „Nocne spotkania”. Tematem audycji będą „Wypominki”.
1 listopada Program 2 Polskiego również przygotował specjalny całodniowy program
W audycji Anny Szotkowskiej pt. "Pieśni o świętych - apokryfy" z cyklu "Czas na folk" (godz. 5.35) zaprezentowane zostaną ludowe pieśni religijne, pieśni dziadowskie i apokryfy (pieśni o świętych) w nagraniu Anny i Witolda Brodów z Jonkowa koło Węgajt.
O różnych wyobrażeniach śmierci, o wierzeniach i legendach z nią związanych opowiadać będzie dr Urszula Janicka-Krzywda w audycji "Oswajanie śmierci" - wierzenia i legendy z polskiego Podtatrza o godz. 9.05.
Nie zabraknie muzyki żałobnej. O godz. 9.25 usłyszymy Wolfganga Amadeusza Mozarta Requiem d-moll KV 626, zaś o godz. 18.00 Requiem Jana Wańskiego. O godz. 12.30 Magdalena Łoś przedstawi muzykę żałobną Jerzego Filipa Telemanna.
W serii "Pożegnania" przez cały dzień będą pojawiać się na antenie dźwiękowe portrety wybitnych ludzi kultury, którzy odeszli w tym roku. Przypomniane zostaną sylwetki: ks. Jana Twardowskiego (godz. 11.00), Jerzego Ficowskiego (godz. 13.05), Lesława Bartelskiego (godz. 15.00), Lucjana Wolanowskiego (godz. 16.00), Stanisława Lema (godz. 19.45).
Po południu o godz. 17.05 w audycji pt. "Ci, co odeszli" Piotr Orawski w rozmowie z Piotrem Kusiewiczem - wybitnym polskim śpiewakiem – będzie wspominał polskich muzyków.
O godz. 18.35 zaprezentowany zostanie reportaż Justyny Piernik pt. "Żebyście pamiętali...".
W ramach "Filharmonii Dwójki" o godz. 20.05 zaprezentowany zostanie koncert, który zainaugurował 21 X br. XII Śląskie Dni Muzyki współczesnej w Katowicach. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Łukasza Borowicza zaprezentuje Muzykę żałobną Witolda Lutosławskiego, Hungarię 1956 Artura Malawskiego oraz September Symphony Wojciecha Kilara.
Na antenie Bis Polskiego Radia od godz. 8.10 do godz. 21.10 będą emitowane wspomnienia o tych, którzy odeszli w ostatnim roku
M.in. o Johnie Fowlesie, Marku Perepeczko, Hance Bielickiej, ks. Janie Twardowskim, Stanisławie Lemie, Orianie Fallaci, Annie Politkowskiej i Marku Grechucie.
Autorzy pasma BIS up (godz. 10-14) będą rozmawiać ze słuchaczami o „martwych językach” - klasycznej grece, łacinie, esperanto. Gościem programu będzie archeolog-egiptolog, który będzie mówić o zaginionych cywilizacjach.
Natomiast w paśmie Popołudnik - między 14-18 - o tym jak dziś okazujemy szacunek zmarłym. W audycji zostaną również przedstawione tradycje obchodzenia uroczystości Wszystkich Świętych w Polsce oraz w innych krajach, np. zwyczaje hinduskie, japońskie, cygańskie oraz anglosaskie halloween.
Pasmo Zostaw wiadomość (od godz. 22) upłynie pod hasłem „są, chociaż ich już nie ma”. O tych, którzy chociaż już nie żyją, a wciąż zajmują w naszym życiu bardzo wiele miejsca, opowie Tomek Kosiorek. Gościem będzie Anna Dodziuk - psychoterapeutka, która doradzi, jak uporać się ze stratą i odchodzeniem najbliższych.
W RMF FM ruszyła akcja „Bezpieczny Powrót”
W ramach akcji reporterzy RMF FM omówią m.in. uprawnienia policji i straży miejskiej, widełki mandatowe, listę nietypowych wykroczeń drogowych, a także system naliczania punktów karnych. Nie zapomną o fotoradarowej mapie Polski czy o wskazaniu najbardziej niebezpiecznych miejsc na naszych drogach.
Dodatkowo 31 października (co godzinę, od 13.30 do 22.30) i 1 listopada (także co godzinę, od 6.30 do 11.30 oraz od 14.30 do 22.30) specjalne wydania Faktów drogowych. W raportach drogowych znajdą się najświeższe informacje o utrudnieniach w ruchu na najważniejszych polskich trasach oraz w miastach, o objazdach, a także o zalecanych dojazdach do cmentarzy i parkingów przy największych nekropoliach. W raportach drogowych sporo miejsca poświęcone zostanie kwestii bezpieczeństwa oraz życzliwości na naszych drogach. Reporterzy RMF FM sprawdzą, czy Polacy chętnie pomagają sobie w trudnych sytuacjach na drodze.
Ramówka Radia ZET na Dzień Wszystkich Świętych zostanie zmieniona
Na antenie nie będzie programów Marka Starybrata, Moniki Olejnik, Janusza Wiessa, oraz Szyca z Bryndalem, afrykańskiego konkursu "Tukasatambiba" i programu Zet Dance, a muzyka zostanie dostosowana do charakteru święta.
31 października na antenie Radia Zet po każdym serwisie informacyjnym, od godziny 12 do 21 pojawią się relacje reporterskie z głównych polskich tras i cmentarzy. W środę, 1 listopada, informacje na temat ruchu drogowego pojawią się po wiadomościach już od godziny 10. Poza relacjami reporterów, zostanie jak zwykle uruchomiony "Korkofon Radia ZET", w którym słuchacze mogą, dzwoniąc pod specjalny numer, informować innych o zmieniającej się sytuacji na drogach.
1 listopada Radio VOX FM zaprasza specjalnych gości
W porannym paśmie Bogdan Sadowski będzie rozmawiał z gośćmi na temat Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, wskazując na to, co odróżnia a co łączy te święta. Jednym z rozmówców będzie Jerzy Kisielewski. Po południu w pełnych zadumy reportażach przypominane będą małe, pełne uroku cmentarze. Będzie też można posłuchać relacji reporterskich z obchodów Dnia Wszystkich Świętych w całym kraju. Wieczorem Monika Białek i ks. Andrzej Żołyniak będą rozmawiać o przemijaniu. Gościem programu będzie Halina Frąckowiak.