PolskaPierwszy dzień wizyty prezydenta Azerbejdżanu w Polsce

Pierwszy dzień wizyty prezydenta Azerbejdżanu w Polsce

Polska jest bardzo zainteresowana wielkimi
projektami, które Azerbejdżan przedstawił UE, szczególnie
dotyczącymi przesyłu ropy naftowej i gazu z rejonu Morza
Kaspijskiego do Europy - powiedział prezydent Aleksander
Kwaśniewski po spotkaniu z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem
Alijewem. Alijew, wraz z małżonką, rozpoczął oficjalną dwudniową
wizytę w naszym kraju.

Pierwszy dzień wizyty prezydenta Azerbejdżanu w Polsce
Źródło zdjęć: © PAP

30.03.2005 | aktual.: 30.03.2005 20:27

Poza możliwościami włączenia Polski do projektów rurociągu Odessa- Brody-Gdańsk prezydenci Polski i Azerbejdżanu rozmawiali także o dążeniu Azerbejdżanu do ściślejszej współpracy z UE, NATO i Światową Organizacją Handlu. Według Kwaśniewskiego, Polska nie tylko popiera te dążenia, ale jest gotowa podzielić się swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Podobne zapewnienia uzyskał Alijew podczas spotkania z przedstawicielami Senatu.

W pierwszym dniu wizyty podpisano kilka umów. Dokument o współpracy w dziedzinie obronności podpisali ministrowie obrony Polski i Azerbejdżanu: Jerzy Szmajdziński i gen. Safar Abijew. Jak poinformował szef Centrum Informacyjnego MON płk Piotr Pertek, strona polska zaoferowała azerskim partnerom możliwość kształcenia oficerów tego kraju w Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie.

Alijew spotkał się także z premierem Markiem Belką. Natomiast towarzyszący mu mer stolicy Azerbejdżanu - Baku, Gażibala Abutalibow, podpisał w warszawskim Ratuszu porozumienie o partnerstwie między Warszawą a Baku. Ze strony polskiej podpisy pod porozumieniem złożyli wiceprezydenci stolicy Robert Draba i Sławomir Skrzypek.

Po południu prezydent Alijew wraz z prezydentem Warszawy Lechem Kaczyńskim odsłonił w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego tablicę pamiątkową ku czci azerskich oficerów poległych w służbie Polsce na różnych frontach.

Na tablicy znajduje się napis - po polsku, azersku i angielsku: "W hołdzie Azerbejdżanom, oficerom Wojska Polskiego i Armii Krajowej, którzy polegli, zostali zamordowani i zmarli w latach 1939-1945 w służbie Rzeczypospolitej na barykadach Powstania Warszawskiego i innych frontach II wojny światowej. Warszawa-Baku 2005".

Wieczorem Alijew wziął udział w oficjalnym obiedzie wydanym na jego cześć przez Aleksandra Kwaśniewskiego w Pałacu Prezydenckim. (mila)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)