Trwa ładowanie...
12-06-2007 22:00

Pierwszy dzień posiedzenia Sejmu

Możliwość głosowania w wyborach parlamentarnych przez pełnomocnika, zmiany w prawie energetycznym, sposoby przeciwdziałania narkomanii - tymi sprawami zajmował się Sejm pierwszego dnia posiedzenia.

Pierwszy dzień posiedzenia SejmuŹródło: PAP, fot: Bartłomiej Zborowski
d3mjo5l
d3mjo5l

Projekt zmian w ordynacji wyborczej do parlamentu zakłada, że w wyborach do Sejmu i Senatu osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku mogłyby oddać głos za pośrednictwem pełnomocnika. Pełnomocnikiem będzie mogła być wyłącznie osoba, która ma zaświadczenie o prawie do głosowania lub jest wpisana do stałego rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo można będzie przyjąć od jednej lub dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest rodzic, dziecko, małżonek, brat, siostra lub osoba przysposobiona.

Inne proponowane zmiany dotyczą m.in. podawania przez PKW cząstkowej frekwencji w dniu głosowania oraz zasad finansowania komitetów wyborczych. Chodzi m.in. o zakaz pozyskiwania przez komitety środków niepieniężnych. Ponadto w przypadku komitetów koalicyjnych dopuszczone byłoby finansowanie wyłącznie z funduszy wyborczych partii politycznych tworzących koalicję. Projekt trafił do dalszych prac w komisji.

W ciągu trzech miesięcy od 1 lipca spółki obrotu energią zostaną zobligowane do przedstawienia odbiorcom informacji o możliwości wypowiedzenia umowy i znalezienia nowego dostawcy - zapowiedział w Sejmie wiceminister gospodarki Krzysztof Tchórzewski podczas debaty nad zmianami w Prawie energetycznym.

Wiceminister nie miał jednak wątpliwości, że najpierw informacje te otrzymają wielcy odbiorcy przemysłowi, klienci indywidualni będą musieli na nią poczekać.

d3mjo5l

Wiceminister podkreślił, że wszystko wskazuje na to, że w Polsce będzie podobnie jak w innych krajach, gdzie jest wolny rynek energii i liczba spółek zajmujących się obrotem będzie na tyle duża, a ich oferta na tyle atrakcyjna, że odbiorcy będą mogli dowolnie zmieniać dotychczasowych dostawców. Np. w Norwegii, po kilku latach obowiązywania zasad rynkowych na rynku energii, praktycznie każdy indywidualny odbiorca energii zmienił dostawcę.

Posłowie debatowali nad przygotowanym przez LPR projektem zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, który wprowadza zakaz produkcji i rozpowszechniania materiałów promujących wizerunek np. liścia marihuany. Zabronione byłoby także posiadanie i obrót nasionami środków odurzających. Ponadto, do dwóch lat więzienia groziłoby właścicielom lokali rozrywkowo-usługowych, którzy nie poinformowaliby organów ścigania o handlu narkotykami w ich lokalu.

Pracodawców mieliby obowiązek niedopuszczenia do pracy osób, które można podejrzewać, że są pod wpływem narkotyków. Za stawienie się do pracy pod wpływem środków odurzających lub za używanie ich w pracy pracodawca mógłby stosować karę pieniężną. Teraz projektem zajmą się komisję.

Do komisji skierowano także projekt nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, zwanej pragmatyczną. Zakłada on rezygnację z podziału stanowisk oficerskich na dowódcze i pozostałe, nowe zasady opiniowania umiejętności żołnierzy i inne okresy kadencji na stanowiskach służbowych przewiduje. Kontrowersje posłów wzbudził m.in. przepis przewidujący lustrację oficerów na etatach generałów i pułkowników.

Zagwarantowanie wypłaty zasiłku pogrzebowego w razie śmierci osoby pobierającej świadczenie socjalne przewiduje projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Głosowanie - jeszcze podczas tego posiedzenia Sejmu.

d3mjo5l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mjo5l
Więcej tematów