Trwa ładowanie...
d2s0a3k

Pierwszy dzień lata. Kiedy astronomiczny początek lata?

Lato zbliża się wielkimi krokami. Kiedy wypada pierwszy dzień astronomicznego lata? Kalendarzowo zaczyna się 22 czerwca, ale astronomiczne lato nadejdzie wcześniej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pierwszy dzień lata. Kiedy początek lata?
Pierwszy dzień lata. Kiedy początek lata? (Getty Images)
d2s0a3k

Kiedy pierwszy dzień astronomicznego lata?

Z niecierpliwością czekamy na nadejście lata. Kiedy zatem wypada pierwszy dzień astronomicznego lata? Rozpocznie się ono w sobotę 20 czerwca o godzinie 23:44. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że wtedy rozpoczyna się kalendarzowe lato. Jego początek to 22 czerwca.

Lato astronimiczne rozpoczyna się w momencie przesilenia letniego i trwa do momentu równonocy jesiennej. W przybliżeniu na półkuli północnej oznacza to okres pomiędzy 21 czerwca a 23 września. Podczas lata astronomicznego dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocy. Z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa, co oznacza, że Słońce wschodzi coraz później i góruje na coraz mniejszych wysokościach nad horyzontem. Coraz wcześniej też następuje zachód słońca.

d2s0a3k

Kiedy pierwszy dzień kalendarzowego lata?

Lato kalendarzowe rozpocznie się 22 czerwca. Ten dzień to oficjalnie początek wakacji. Wiele osób już planuje swoje urlopy, a w związku z pandemią koronawirusa, większość Polaków tegoroczne urlopy spędzi w kraju. Pomoże w tym także wejście w życie ustawy o bonie turystycznym, który przeznaczony będzie dla osób pobierających zasiłek 500 plus.

Lato to jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najwyższymi temperaturami powietrza w skali roku. Potrwa do 23 września.

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Borys Budka złożył życzenia Jarosławowi Kaczyńskiemu. Złośliwości nie zabrakło

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2s0a3k

Podziel się opinią

Share
d2s0a3k
d2s0a3k
Więcej tematów