Pierwsze w pełni zinformatyzowane liceum w Polsce
Liceum w Otmuchowie zostało wyposażone w infrastrukturę bezprzewodową, telefony IP, notebooki oraz specjalistyczne oprogramowanie edukacyjne.
23.10.2006 07:10
Firmy Cisco, Intel oraz Microsoft wprowadziły w szkole w Otmuchowie kompleksowe rozwiązania informatyczne przeznaczone dla placówek edukacyjnych. Wdrażane rozwiązanie oparte jest na bezpiecznej infrastrukturze bezprzewodowej transmisji danych oraz telefonii IP firmy Cisco. Firma Intel dostarczyła notebooki z platformą Intel Centrino Duo dla wszystkich nauczycieli, a firma Microsoft specjalistyczne oprogramowanie edukacyjne. Pilotażowy projekt w Otmuchowie jest realizowany w ramach akcji „Notebook dla nauczyciela”, który jest częścią programu „e-szkoła” realizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Informatycznego i Politechnicznego, ośrodki kształcenia nauczycieli, wydawnictwa szkolne oraz firmy z branży informatycznej. Projekt prowadzony jest pod patronatem Ministerstwa Edukacji.
„Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań informatycznych w naszej szkole pozwoli na znaczące podniesienie poziomu kształcenia, bardziej efektywne wykorzystanie zasobów finansowych i ludzkich, usprawnienie zarządzanie placówką oraz umożliwi lepszy kontakt nauczycieli z rodzicami i uczniami” – powiedział Waldemar Wąsowicz, Dyrektor Liceum w Otmuchowie. „Cieszę się, że to właśnie nasza szkoła otrzymała szansę wykorzystania tak sprawdzonych i niezawodnych rozwiązań.”
„Wykorzystanie zaawansowanych technologii, Internetu i multimedialnych programów edukacyjnych, pozwala na prowadzenie ciekawszych zajęć, podniesienie poziomu nauczania i wdrożenie sprawnego systemu komunikacji. Współczesne, nowoczesne placówki dydaktyczne, aby mogły się sprawnie rozwijać i kształcić jak najlepszych absolwentów muszą wdrażać kompleksowe rozwiązania informatyczne. Chciałbym, aby ten projekt i wdrożenie systemu w Otmuchowie pokazały kierunek w którym powinien nastąpić dalszy rozwój edukacji w Polsce. Chciałbym żeby dzieci i młodzież poprzez kontakt z zaawansowanymi technologiami w szkole, uczyły się ich wykorzystywania w codziennym życiu, stając się przez to osobami przygotowanymi do skutecznego konkurowania w dorosłym życiu zarówno na polskim jak i europejskim rynku pracy. ” – powiedział Sławomir Kłosowski, Wiceminister Edukacji.
W ramach programu „Notebook dla nauczyciela”, pedagodzy otrzymują komputery przenośne umożliwiające, dzięki infrastrukturze bezprzewodowej (WLAN), dostęp on-line do materiałów dydaktycznych w formie elektronicznej. Dzięki komputerom możliwe jest także przeprowadzanie klasówek i testów z automatycznym generowaniem zestawień wyników. Nauczyciele mogą jednocześnie komunikować się pomiędzy sobą poprzez telefony IP, które docelowo umożliwią im tanią komunikację z Urzędem Gminy czy innymi placówkami dydaktyczno oświatowymi. Każdy nauczyciel z wykorzystaniem Internetu może powiadamiać rodziców o postępach w nauce ich dzieci. Aplikacje wdrożone w ramach programu pozwalają na prowadzenia elektronicznego dziennika zajęć dla nauczyciela i uczniów, czy też szybką wymianę informacji, między innymi dzięki forom tematycznym.