Pierwsze w historii wybory w prowincji Aceh w Indonezji
Rozpoczęły się pierwsze
w historii wybory lokalne w indonezyjskiej prowincji Aceh,
przypieczętowując zawarte w 2005 r. porozumienie, które położyło
kres blisko 30-letniej wojnie - podały indonezyjskie media.
Wśród kandydatów na najważniejsze stanowisko gubernatora prowincji są zarówno przywódcy dawnego separatystycznego Ruchu Wolnego Acehu (GAM), jak i byli członkowie walczącej z nimi indonezyjskiej armii.
Rebelia w położonej w północnej części Sumatry czteromilionowej, muzułmańskiej prowincji Aceh rozpoczęła się w 1976 r. Zginęło w niej ok. 15 tys. ludzi. Aceh to jeden z najbogatszych regionów Indonezji: znajdują się tam znaczne zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego.
Oficjalnie kres konfliktowi położyło zawarte pod auspicjami UE porozumienie w Helsinkach z 15 sierpnia 2005 r. Jednak pokój faktycznie nastał nieco wcześniej, gdy prowincję zrujnowało tsunami, pozbawiając życia 167 tys. osób.
Porozumienie podpisane w Helsinkach doprowadziło do błyskawicznego rozbrojenia zbrojnego ramienia GAM-u oraz wycofania wojsk indonezyjskich z prowincji. W zamian za wyrzeczenie się ambicji separatystycznych rebelianci uzyskali także amnestię oraz możliwość uczestniczenia w polityce regionu.
Przewiduje się, że w wyborach weźmie udział 85% uprawnionych do głosowania. Wyniki, ale także sam przebieg wyborów, będą przypieczętowaniem zawartego w ubiegłym roku porozumienia.