Trwa ładowanie...
d44mi6p
20-11-2006 01:25

Pierwsze w historii Mauretanii demokratyczne wybory

W Mauretanii odbyły się pierwsze w historii demokratyczne wybory parlamentarne i
municypalne, stanowiące wstępny krok w kierunku demokracji w tym
zachodnioafrykańskim kraju.

d44mi6p
d44mi6p

Latem ubiegłego roku władzę w Islamskiej Republice Mauretanii w bezkrwawym puczu przejęło wojsko, kończąc ponad 20-letnie, autorytarne rządy prezydenta Maauiji uld Sid'Ahmeda Taji. Pułkownik Ely uld Mohamed Vall, który stanął wówczas na czele Wojskowej Rady Sprawiedliwości i Demokracji, obiecał w ciągu dwóch lat zaprowadzić w kraju demokrację. Niedzielne wybory parlamentarne były pierwszym krokiem w kierunku wypełnienia tej zapowiedzi.

Przejęcie władzy przez wojsko zostało ostro skrytykowane przez społeczność międzynarodową. Jednak junta przeprowadziła od czasu puczu wiele pozytywnie ocenianych, demokratycznych reform, m.in. rezerwując dla kobiet 20 proc. miejsc w parlamencie. Pod jej rządami Mauretania zaczęła również eksportować ropę naftową.

W Mauretanii, byłej francuskiej kolonii, jeszcze nigdy w historii nie wybrano władzy na drodze demokratycznej. Choć kraj jest formalnie republiką prezydencką, od czasu uzyskania niepodległości w 1960 r. rządy na ogół przejmowano na drodze zamachów stanu.

W niedzielnych wyborach udział wzięło 1,1 mln obywateli, czyli ponad jedna trzecia liczącej 2,8 mln osób, w większości muzułmańskiej populacji tego pustynnego kraju. Zgodnie z rozkazem Valla, nie startował w nich żaden z członków Rady. Liczni zagraniczni obserwatorzy, w tym także z UE, oceniają, że wybory przebiegają uczciwie.

Wojskowa junta ma ostatecznie oddać władzę w wyborach prezydenckich zaplanowanych na marzec 2007 r.

d44mi6p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44mi6p
Więcej tematów