Trwa ładowanie...

Pierwsza taka egzekucja w historii. "Bezbolesna śmierć"

W więzieniu Atmore w stanie Alabama stracono w czwartek wieczorem czasu lokalnego Kennetha Smitha, skazanego na karę śmierci za morderstwo. Egzekucję przeprowadzono nową metodą - przez uduszenie azotem. Zwolennicy tej metody przekonują, że śmierć jest bezbolesna. Więzień po kilku sekundach traci przytomność, po czym następuje zatrzymanie akcji serca.

Pierwsza taka egzekucja w historii. "Bezbolesna śmierci"Pierwsza taka egzekucja w historii. "Bezbolesna śmierci"Źródło: East News, fot: JIM WEST
d3vw52x
d3vw52x

Smith był jednym z trzech mężczyzn skazanych za morderstwo kobiety, których w 1988 roku wynajął jej mąż, pastor.

O przeprowadzeniu egzekucji poinformowała gubernator stanu Alabama Kay Ivey. Władze określiły nową metodę jako prostszą alternatywę dla zastrzyków z trucizną. Nazwały procedurę "najbardziej bezbolesną i humanitarną metodą egzekucji".

Skazańcowi wpompowano azot do maski, pozbawiając go tlenu. Zgon 58-letniego więźnia potwierdzono o godzinie 20.25 lokalnego czasu.

Wcześniej Sąd Najwyższy USA zezwolił większością głosów na wykonanie egzekucji. Przeciwnicy kary śmierci twierdzili, że niesprawdzona wcześniej metoda może spowodować cierpienie Smitha.

d3vw52x

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: skandaliczne słowa w Sejmie. Posłanka PiS tłumaczy się: To jest komedia

Więzień z Alabamy stracony. Pierwsza egzekucja się nie powiodła

Zdaniem prawników skazanego, była to pierwsza na świecie egzekucja przy użyciu azotu. Próba jego uśmiercenia poprzez wstrzyknięcie zastrzyku z trucizną w listopadzie 2022 roku się nie powiodła. Wykonawcy egzekucji nie mogli w wyznaczonym czasie znaleźć odpowiedniej żyły.

d3vw52x

Jak podkreślił "New York Times", orzeczenie Sądu Najwyższego zezwalające na egzekucję nie zawierało uzasadnienia. Trzy liberalne członkinie sądu nie zgodziły się z decyzją większości. Mocno sprzeciwiła się zastosowaniu nowej metody m.in. sędzia Sonia Sotomayor.

"Ponieważ nie udało się zabić Smitha za pierwszym razem, Alabama wybrała go na swoją 'świnkę doświadczalną' do przetestowania metody egzekucji, jakiej nigdy wcześniej nie stosowano" - napisała Sotomayor.

Jak podał "New York Times", zastosowana w Alabamie metoda, którą dziennik określił jako "niedotlenienie azotem", była stosowana w przypadku niektórych samobójstw wspomaganych m.in. w Europie.

d3vw52x

Prawnicy stanowi wyjaśniali, że śmierć przy użyciu tej procedury jest bezbolesna, utrata przytomności następuje w ciągu kilku sekund, po czym następuje zatrzymanie akcji serca.

Przeczytaj też:

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3vw52x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vw52x
Więcej tematów