PolskaPierwsza stacja polarna zasilana przez słońce i wiatr

Pierwsza stacja polarna zasilana przez słońce i wiatr

Belgia wybuduje pierwszą antarktyczną stację badawczą zasilaną wyłącznie przez odnawialne źródła energii. W stacji będą prowadzone badania dotyczące zmian ziemskiego klimatu.

Budowa bazy, której koszt oceniany jest na ponad 6 mln euro, ma rozpocząć się w listopadzie 2007 roku, ukończenie zaplanowano na marzec 2008. Organizatorem projektu jest Międzynarodowa Fundacja Polarna (IPF).

To pierwsza w historii stacja, która będzie korzystała tylko z odnawialnych źródeł energii - promieni słonecznych i siły wiatru - podkreślił szef IPF, Alain Hubert.

W stacji będzie mogło przebywać 20 osób, w tym 12-16 pracowników naukowych. Będzie ona przeznaczona do prowadzenia badań nad klimatem Ziemi. Będzie też ważnym przedsięwzięciem dla belgijskiego świata nauki, który powróci na Antarktykę po ponad 30-letniej nieobecności.

Otwarcie stacji przypadnie podczas Międzynarodowego Roku Polarnego, który w rzeczywistości potrwa dwa lata - od marca 2007 do marca 2009.

Odbudowę stacji badawczych na Antarktyce planują także Wielka Brytania i Niemcy. Francja i Włochy chcą przekształcić tymczasową stację w stałą jednostkę badawczą.

Polska od 1977 roku ma Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego, położoną nad Zatoką Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego.

Źródło artykułu:PAP
badanianaukabelgia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)