ŚwiatPierwsza rocznica inauguracji pontyfikatu Benedykta XVI

Pierwsza rocznica inauguracji pontyfikatu Benedykta XVI

Żadnych uroczystości nie przewidziano w pierwszą rocznicę inauguracji
pontyfikatu Benedykta XVI. Z Pałacu Apostolskiego nie napłynęły
żadne informacje o tym, jak spędza ten dzień papież, który bardzo
chroni swą prywatność.

Pierwsza rocznica inauguracji pontyfikatu Benedykta XVI
Źródło zdjęć: © AFP

Watykańskie biuro prasowe poinformowało, że przed południem Benedykt XVI przyjął grupę biskupów z Ghany. W skierowanym do nich przemówieniu przypomniał o znaczeniu monogamicznego związku kobiety i mężczyzny oraz o tym, że - jak to ujął, odnosząc się do zjawiska wielożeństwa - tradycyjne formy małżeństwa nie mogą nigdy zastąpić małżeństwa sakramentalnego.

24 kwietnia zeszłego roku na Placu świętego Piotra odbyła się uroczysta inauguracja pontyfikatu Benedykta XVI, wybranego pięć dni wcześniej. Wzięło w niej udział 140 delegacji państwowych. Zgodnie z tradycją uroczystości rozpoczęły się w Grotach Watykańskich, przy grobie świętego Piotra, gdzie nowy biskup Rzymu modlił się wraz z patriarchami Kościołów wschodnich. Mszę z papieżem koncelebrowało pięciu patriarchów i 155 kardynałów. Benedykt XVI otrzymał insygnia pasterskiej władzy następcy świętego Piotra - papieski paliusz i pierścień Rybaka.

W homilii papież powiedział wtedy, że ma świadomość, że nie jest sam. Nie muszę nieść sam tego, czego w istocie nie byłbym w stanie sam udźwignąć. Rzesza świętych Bożych ochrania mnie, wspomaga i prowadzi. A wasza modlitwa, drodzy przyjaciele, wasza wyrozumiałość, wasza miłość, wasza wiara i wasza nadzieja mi towarzyszą- podkreślił. Wyraził także przekonanie: Kościół jest żywy. I Kościół jest młody. Niesie w sobie przyszłość świata i dlatego ukazuje także każdemu z nas drogę ku przyszłości.Benedykt XVI zapowiedział: Prawdziwym programem moich rządów jest nie postępować według własnej woli ani nie realizować swoich idei, ale wsłuchiwać się wraz z całym Kościołem w słowo i wolę Chrystusa, poddawać się Jego przewodnictwu, tak aby to On sam prowadził Kościół w tej godzinie naszej historii.

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)