Pierwsza Polka w szwedzkim parlamencie
Po raz pierwszy w historii szwedzkiego parlamentu, w tym roku zasiadła w nim posłanka Polka.
Eliza Roszkowska-Oberg jest należy do największej obecnie siły politycznej kraju, Umiarkowanej Partii Koalicyjnej (MSP), zwanej popularnie konserwatywną. Ma 28 lat i weszła do szwedzkiego parlamentu Riksdagu zachowując podwójne obywatelstwo, szwedzkie i polskie.
W ostatnich, wrześniowych wyborach parlamentarnych połączonych z lokalnymi została wybrana do władz Oesteraker, podsztokholmskiej gminy, w której mieszka. Wystawiono ją też jako kandydatkę do Riksdagu z regionu sztokholmskiego. Gdy poprzedzający ją na liście polityk zrezygnował z poselskiego mandatu, bo objął stanowisko rządowe, dla Polki otworzyła się droga do parlamentu.
Jak powiedziała, jej pojawienie się w Riksdagu przyjęto serdecznie. Starsi i mający większe doświadczenie posłowie starają się jej pomóc jako debiutantce poruszać się w skomplikowanej strukturze parlamentu.
Mając zdobyte w Polsce wykształcenie informatyczne poparte doświadczeniem uzyskanym w pracy już w Szwecji, Eliza Roszkowska- Oberg postanowiła działać w Komisji Komunikacji. Obok dróg czy kolei, zajmować się będzie znaną jej problematyką komunikacji elektronicznej, rozwojem sieci internetowej, itp.
Dodatkowo przystąpiła też do istniejącej w Riksdagu, szwedzko-polskiej grupy liczącej kilkudziesięciu posłów ze wszystkich partii.
Eliza Roszkowska-Oberg pochodzi z podstołecznego Piaseczna, a studia kończyła w Warszawie. W Szwecji mieszka od czterech i pół roku. Niedawno wyszła za mąż za Szweda, poznanego jeszcze w Polsce.
Swoją karierę zawodową i polityczną zawdzięcza w dużej mierze, jak mówi, ogromnemu wysiłkowi włożonemu w naukę języka. Bez opanowania szwedzkiego niemożliwa byłaby ani funkcja radnej w gminie ani tym bardziej działalność parlamentarna. Nauce poświęciła wiele czasu uczęszczając na kolejne, coraz bardziej zaawansowane kursy językowe. Równocześnie związała się z partią konserwatywną, której program był jej najbliższy ideowo. Jest to ugrupowanie zdecydowanie proeuropejskie i prorynkowe.
Michał Haykowski