Pierwsza delegacja zagraniczna już w Krakowie
Mała cesna z premierem Maroka na pokładzie wylądowała w Balicach krótko po 17.00. Kolejni światowi przywódcy mają przylecieć w niedzielę. Według planów, samoloty będą lądować od rana do południa. O 13.20 w Balicach miał wylądować Air Force One prezydenta Baracka Obamy, jednak jego wizyta została odwołana ze względu na zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Europą po wybuchu wulkanu. Z tego powodu do Krakowa nie przyleci również kanclerz Niemiec Angela Merkel i wiele innych delegacji.
Nad bezpieczeństwem uczestników niedzielnych uroczystości pogrzebowych będzie czuwało około dwóch tysięcy pracowników służb medycznych i wolontariuszy.
- W sobotę służby medyczne zakończyły przygotowania do tego wydarzenia - poinformowała rzeczniczka Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Barbara Grzybek-Korgól. W niedzielę od godz. 6 rano wszystkie karetki, a także patrole i punkty medyczne będą w stanie pełnej gotowości. Już w nocy z soboty na niedzielę pracę rozpoczną ekipy karetek, które będą zabezpieczać przejazdy VIP-ów lądujących na lotnisku w Balicach.
Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników uroczystości będzie czuwało 50 karetek z zespołami ratowniczymi. Ambulanse zostaną rozlokowane na trasie przejazdu konduktu pogrzebowego, na Rynku Głównym i w okolicach oraz w Łagiewnikach i na Błoniach. Wsparcia udzielać będą także dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
- Te 50 karetek to nasze dodatkowe zespoły oraz karetki z wielu miast Polski i różnych firm i instytucji, które same zgłaszały gotowość przyjazdu - powiedziała kierująca zabezpieczeniem medycznym uroczystości dyrektorka Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego dr Małgorzata Popławska.
- Karetki zakontraktowane przez NFZ i na co dzień zabezpieczające Kraków i okolice pozostaną na swoich miejscach stacjonowania do dyspozycji mieszkańców i będą użyte tylko w wyjątkowych sytuacjach - zaznaczyła.
W krakowskich szpitalach będzie dyżurowało 366 lekarzy wraz z personelem, w placówkach będzie w niedzielę ponad 1600 wolnych łóżek. Wszystkie szpitalne oddziały ratunkowe będą miały zwiększoną obsadę.
W Krakowie w miejscach zgromadzeń będzie działało 14 namiotów i stałych punktów medycznych, w których będą pracować pielęgniarki, ratownicy oraz wolontariusze przeszkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy.
W sektorach i tam, gdzie będzie najwięcej ludzi, pomagać będzie 121 medycznych patroli pieszych i korzystających z różnych środków transportu - rowerów, motocykli i quadów. Patrole te zorganizują m.in. Polski Czerwony Krzyż, harcerze, strażacy i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.