Trwa ładowanie...
d7yzxd9
d7yzxd9
kochanowski

Pierwodruk "Trenów" dla Biblioteki Kórnickiej

Pierwodruk "Trenów" Jana Kochanowskiego przekaże Bibliotece Kórnickiej PAN Waldemar Łysiak. Księga trafi do Poznania po śmierci darczyńcy - do tego czasu w muzeum prezentowany będzie specjalny reprint.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d7yzxd9

Pierwsze wydanie "Trenów" Jana Kochanowskiego jest zbyt cenne, aby trzymać je w prywatnej kolekcji. Jest to rzecz tej klasy, że można ją nazwać świętością narodową. Ja nie mam prawa być właścicielem takiej świętości i dlatego przekazuje ją narodowi za pośrednictwem Biblioteki Kórnickiej - powiedział w czwartek na specjalnej konferencji prasowej Waldemar Łysiak.

Przekazana Bibliotece Kórnickiej księga jest pierwszym wydaniem "Trenów" Jana Kochanowskiego z 1580 roku. Waldemar Łysiak kupił ją od prywatnej osoby za prawie 200 tysięcy złotych.

Akt notarialny przekazania pierwodruku "Trenów" zostanie podpisany w piątek. Właścicielem księgi będzie Biblioteka Kórnicka, jednak dożywotnim depozytariuszem będzie Waldemar Łysiak. Księga trafi do poznańskiej biblioteki po mojej śmierci - obecnie leży w sejfie, a w piątek przekażę Bibliotece Kórnickiej "super reprint" wykonany na zamówienie z czerpanego - florenckiego papieru - dodał Waldemar Łysiak.

Według Łysiaka, w czasie II wojny światowej zginęły oba znane pierwodruki znajdujące się w polskich rękach. Od tego czasu wszyscy naukowcy poloniści i filolodzy nie mieli odpowiedniego materiału do badań. (aka)

d7yzxd9

Podziel się opinią

Share
d7yzxd9
d7yzxd9
Więcej tematów