Pierścionek z diamentem na niebie
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) opublikowało ciekawe zdjęcie wykonane teleskopem VLT. Obraz obiektów astronomicznych na fotografii do złudzenia przypomina zaręczynowy pierścionek z diamentem. To efekt przypadkowego ułożenia mgławicy i gwiazdy.
09.04.2014 14:58
Najnowsze zdjęcie przedstawia mgławicę planetarną PN A66 33, znaną także jako Abell 33. Mgławica ma prawie idealnie okrągły kształt, co jest nietypowe dla mgławic planetarnych. Co więcej, dokładnie na brzegu mgławicy widnieje gwiazda, tworząc złudzenie diamentu błyszczącego na zaręczynowymi pierścionku.
Gwiazda i mgławica nie mają ze sobą wiele wspólnego. Fizycznie są odległe od siebie o bardzo duży dystans. Mgławica Abell 33 znajduje się 2500 lat świetlnych od Ziemi, natomiast gwiazda HD 83535 o mniej więcej połowę bliżej. Ustawienie obu obiektów na niebie tuż obok siebie jest więc dziełem przypadku.
Mgławice planetarne to etap ewolucji gwiazd takich jak Słońce. Gwiazdy te w dalszych etapach swojej ewolucji przekształcają się w czerwone olbrzymy, a później przechodzą krótki etap mgławicy planetarnej, gdy odrzucą w przestrzeń swoje zewnętrzne warstwy. W środku mgławicy pozostaje z kolei biały karzeł.
Mgławice są bardzo wdzięcznymi obiektami do fotografowania, gdyż potrafią przybierać bardzo różne kształty, czasem przypominające pewne zwierzęta lub przedmioty. Jedną z osób katalogujących mgławice planetarne był George Abell, który w 1966 roku opublikował katalog takich obiektów. Mgławica Abell 33 jest jedną z 86 zawartych w tym katalogu. Abell katalogował także gromady galaktyk na obu półkulach nieba.
Zdjęcie kosmicznego "pierścionka zaręczynowego z diamentem" zostało wykonane przez ESO w ramach projektu Kosmicznych Klejnotów ESO. W jego ramach wykonywane są fotografie intrygujących obiektów astronomicznych. Zdjęcia następnie publikowane są w celach edukacyjnych i popularyzacji astronomii. Projekt używa wielkich teleskopów w czasie, gdy z różnych względów nie mogą one być wykorzystane do prowadzenia badań naukowych.
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">