Pierścieniowe zaćmienie słońca. Czy będzie widoczne w Polsce? Gdzie zobaczyć?
Pierścieniowe zaćmienie słońca będzie miało miejsce w niedzielę 21 czerwca. To rzadkie zjawisko astronomiczne będzie można zobaczyć głównie w Afryce i w Azji, ale będzie również widoczne w małej części w Polsce.
20.06.2020 20:45
Pierścieniowe zaćmienie słońca. Czy będzie widoczne w Polsce?
Jak czytamy na Facebookowym profilu "Z głową w gwiazdach", szczątkowe zaćmienie częściowe - wręcz zaćmienie brzegowe - będą mogli zobaczyć wyłącznie obserwatorzy w Bieszczadach. W pasie zaćmienia znajdują się miejscowości: Wetlina, Brzegi Górne, Ustrzyki Górne, Pszczeliny, Stuposiany, Muczne, Tarnawa Niżna, Smolnik, Lutowiska, Nasiczne, Dwernik i Wołosate. Cień Księżyca wedrze się na zaledwie ok. 35 km wgłąb terytorium Polski.
"Najdłużej zaćmienie częściowe będzie można oglądać ze parkingu w Bukowcu przed Beniową - potrwa tam zaledwie... 13 minut 06 sekund" - dodaje profil "Z głową w gwiazdach".
Gdzie będzie widoczne pierścieniowe zaćmienie słońca?
Zaćmienie słońca najbardziej widoczne będzie w środkowej Afryce, w rejonie Konga, Sudanu, Etiopii i Erytrei. Obserwatorzy będą mogli je oglądać na półwyspie Arabskim, na pograniczy Pakistanu z Indiami, w Himalajach, południowej części Chin i w Tajwanie.
Pierścieniowe zaćmienie słońca. Co to jest?
Według ustaleń astronomów, 21 czerwca będzie miało miejsce pierścieniowe zaćmienie słońca. To moment, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przysłoni światło słoneczne. Nazwa "pierścieniowe zaćmienie słońca" pochodzi od wywoływanego efektu, który przez astronomów został nazwany "pierścieniem ognia".
Pierścieniowe zaćmienie powstaje wtedy, gdy w chwili zjawiska tarcza Księżyca jest nieco mniejsza od tarczy Słońca. Wtedy na niebie tworzy się świetlista obręcz. Zjawisko inaczej zwane jest także obrączkowym zaćmieniem słońca.
Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Sztab Andrzeja Dudy zarzuca kłamstwo Rafałowi Trzaskowskiemu. Cezary Tomczyk: nie wiem, o co chodzi