Co z pieniędzmi dla PiS? Minister czeka na ważną decyzję

Minister finansów Andrzej Domański liczy, że Państwowa Komisja Wyborcza w poniedziałek odpowie na pytanie w sprawie wykładni uchwały, w której PKW zatwierdziła sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego PiS z wyborów do Sejmu i Senatu w 2023 r.

Andrzej Domański
Andrzej Domański
Źródło zdjęć: © GETTY | Bloomberg
Adam Zygiel

Minister finansów Andrzej Domański wyraził nadzieję, że PKW odpowie na jego pytanie dotyczące wykładni uchwały zatwierdzającej sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego PiS.

- Nie jest moją rolą spekulowanie na temat przyszłych decyzji i uchwał PKW. Moją rolą jest stać na straży finansów publicznych, stać na straży tego, jak wydawane są pieniądze podatników i będę to zawsze robił - powiedział Domański, pytany przez Polsat News na szczycie w Davos.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bodnar o prok. Wrzosek: Będę zachęcał do używania słowa powściągliwie

- Oczywiście, oczekuję odpowiedzi ze strony PKW, wyjaśnień dotyczących tej uchwały, która - jak chyba zgadzają się niemal wszyscy w kraju - jest wewnętrznie sprzeczna, niespójna, niejasna, to tak największe autorytety prawne potwierdzają tę opinię. Dlatego jako osoba, która stoi na straży finansów publicznych, osoba, która jest odpowiedzialna za sposób wydawania pieniędzy podatników (...), nie miałem innego wyjścia, jak właśnie zwrócić się do PKW o wyjaśnienia dotyczące tej uchwały - dodał.

Szef PKW: mam nadzieję, że dojdziemy do konsensusu

PKW odrzuciła w sierpniu 2023 r. sprawozdanie finansowe PiS, wskazując na nieprawidłowości w wydatkowaniu 3,6 mln zł. PiS zaskarżyło decyzję do Sądu Najwyższego, który uznał skargę, co doprowadziło do przyjęcia sprawozdania przez PKW 30 grudnia. Decyzja PKW została przesłana do ministra finansów, który zleca przelewy dla partii.

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak wyraził nadzieję, że podczas poniedziałkowego posiedzenia członkowie Komisji zajmą stanowisko w sprawie zapytania ministra finansów o wypłatę środków dla PiS. Zauważył, że ich niewypłacenie może być podstawą protestów wyborczych. - Mam nadzieję, że dojdziemy do konsensusu, a przynajmniej kompromisu i nie będzie to zgniły kompromis - dodał.

Marciniak podkreślił, że PKW nie może podjąć uchwały o wykładni innej swojej uchwały, gdyż nie ma takiej procedury w Kodeksie wyborczym. Dodał, że możliwe jest "ewentualnie" wyjaśnienie dla ministra finansów. - Jest to przedmiotem oceny przez PKW. Zbierzemy się w poniedziałek i mam nadzieję, że w tym zakresie podejmiemy jakieś rozstrzygnięcie - powiedział Marciniak.

Czytaj więcej:

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (36)