Trwa ładowanie...
dkgjpow

Pięciu Polaków w finale XIII Konkursu H. Wieniawskiego

Pięciu Polaków zakwalifikowało się do finału
trwającego w Poznaniu XIII Międzynarodowego Konkursu
Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Łącznie do finału jury
dopuściło ośmiu zawodników.

dkgjpow
dkgjpow

Ci którzy odpadli niech nie czują się przegrani, ponieważ będziemy o nich pamiętać, a pozostałym życzymy w finale jak najlepszych występów - powiedział podczas ogłoszenia listy finalistów konkursu jego organizator, prezes Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego, Andrzej Wituski.

Polskę w finale reprezentować będą: Maria Machowska, Anna Maria Staśkiewicz, Agata Szymczewska, Jarosław Nadrzycki i Wojciech Pławner; poza Polakami w finale znalazło się dwóch Rosjan: Simeon Klimaszewski i Lew Sołodownikow oraz Japonka Airi Suzuki.

Finałowe przesłuchania rozpoczną się w środę występem Polaków Marii Machowskiej i Jarosława Nadrzyckiego, a zakończą w sobotę występem Simeona Klimaszewskiego z Rosji.

W finałowych przesłuchaniach skrzypkowie zagrają dwa koncerty: jeden z dwóch koncertów Henryka Wieniawskiego i jeden z siedmiu koncertów innych kompozytorów.

dkgjpow

W jury zasiadają: Edward Gracz, Ida Haendel, Koichiro Harada, Marina Jaszwili, Wolfgang Marschner, Bartłomiej Nizioł, Igor Ozim, Zlatko Stahuljak, Wanda Wiłkomirska, Lina Yu oraz Grigorij Zhyslin. Jury przewodniczy Konstanty Andrzej Kulka.

W konkursie przyznanych zostanie sześć nagród regulaminowych. Zdobywca I nagrody otrzyma 25 tys. dolarów i złoty medal, II nagrody - 20 tys. USD i srebrny medal, III nagrody - 15 tys. USD i brązowy medal, IV nagrody - 10 tys. USD, V nagrody - 8 tys. USD, VI nagrody - 5 tys. USD. Konkurs zakończy się 30 października. W auli UAM, odbędzie się wtedy koncert nadzwyczajny z udziałem skrzypka Maxima Vengerova i orkiestry Sinfonia Varsovia, którą poprowadzi Andrzej Boreyko.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego to najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie. Odbywa się co pięć lat. Po raz pierwszy zorganizowano go w Warszawie w 1935 roku, w setną rocznicę urodzin Wieniawskiego. Pierwszą laureatką konkursu, zdobywczynią pierwszej nagrody, była Francuzka Ginette Neveu. W pierwszej edycji sukces odniosła również Polka Grażyna Bacewicz, którą uhonorowano wyróżnieniem. Nagrody konkursowe w następnych latach zdobywali późniejsi wybitni skrzypkowie, m.in. Rosjanie Dawid Ojstrach czy Wadim Brodskij.

Henryk Wieniawski był kompozytorem i jednym z najwybitniejszych skrzypków drugiej połowy XIX wieku. Honorowy patronat nad tegorocznym konkursem objął prezydent Lech Kaczyński.

dkgjpow
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkgjpow
Więcej tematów