Pięciu lekarzy skazanych za nielegalne przeszczepy w Kosowie
Pięciu kosowskich lekarzy oskarżonych o przemyt organów przez sędziów misji Eulex w Kosowie zostało skazanych przez sąd w Prisztinie na kary do ośmiu lat więzienia.
29.04.2013 | aktual.: 29.04.2013 18:13
Sąd prowadzący rozprawę składał się z dwóch sędziów unijnej misji Eulex i sędziego kosowskiego. Oskarżycielem był prokurator Eulex-u.
Międzynarodowa grupa przestępcza sprowadzała do Kosowa potencjalnych dawców organów, obiecując im zapłatę ok. 15 tysięcy euro za nerkę, którą sprzedawano biorcom za 80-100 tysięcy euro. Organy przeszczepiano w klinice Medicus pod Prisztiną.
Jej właściciel, lekarz Arban Dervishi został skazany siedem lat i trzy miesiące więzienia; jego ojciec - znany kosowski urolog Lutfi Dervishi - otrzymał najwyższą karę ośmiu lat więzienia.
Trzej inni lekarze zostali skazani na kary od trzech lat więzienia do roku w zawieszeniu.
Dwóch innych oskarżonych, w tym byłego sekretarza w kosowskim resorcie zdrowia Ilira Rreczaja, uniewinniono.
Podczas procesu Rreczaj przyznał, że w klinice Medicus przeprowadzane były nielegalne przeszczepy organów, lecz twierdził, że nie miał z nimi nic wspólnego.
Według aktu oskarżenia w klinice, która została zamknięta, gdy wybuchł skandal w 2008 roku, dokonano 30 przeszczepów nerek.
Ofiary oszustów pochodziły z Mołdawii, Kazachstanu, Rosji i Turcji, "gdzie żyły w wyjątkowo trudnych warunkach finansowych". Łącznie zwerbowano co najmniej 30 osób.
Aktem oskarżenia objęto też obywatela Izraela Mosze Harela, który zorganizował siatkę werbunkową, a także tureckiego chirurga Yusufa Sonmeza, określanego przez turecką prasę jako "dr Frankenstein", który dokonywał przeszczepu organów w klinice Medicus. Jednak nie stanęli oni przed sądem, gdyż przebywają poza Kosowem.