PolskaPięć tysięcy dla lekarza?

Pięć tysięcy dla lekarza?

Środowisko medyczne chce, by minimalna pensja lekarza z pierwszym stopniem specjalizacji wynosiła 5 tysięcy złotych brutto, czyli dwa obowiązujące średnie miesięczne wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Pielęgniarki miałyby zarabiać 3 tysiące złotych brutto. Konkretne postulaty płacowe sformułował Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

Pięć tysięcy dla lekarza?
Źródło zdjęć: © Dziennik Zachodni

Skąd te kwoty?

To efekt wyliczeń i przystosowania polskich realiów do zachodniej rzeczywistości. 5 tysięcy brutto to będzie i tak najniższa w UE płaca lekarza - twierdzi dr Maciej Hamankiewicz, prezes Śląskiej Izby Lekarskiej.

Nasi koledzy wyjeżdżają i mówią jak im się żyje - podkreśla dr Maciej Niwiński, szef śląskiego oddziały OZZL.

Związkowcy stawiają sprawę jasno i wyznaczają rządowi jako termin realizacji postulatu 1 stycznia 2007 roku. Termin jest nierealny, ale ma uzmysłowić osobom decydującym o lekarskich i pielęgniarskich płacach, że ostatnie letnie strajki w szpitalach to dopiero preludium w walce o lepsze zarobki. Postulat o ustaleniu minimalnej płacy nie jest bowiem nowy._ Ostatni naznaczony strajkami okres w polskiej ochronie zdrowia w sposób chyba najbardziej widoczny zaktualizował pomysł, który pojawił się już przy tworzeniu naszego związku_ - twierdzi dr Niwiński.

Rok temu postulat radykalnego wzrostu płac na nowo sformułowała Śląska Izba Lekarska. Przeszedł jednak niemal bez echa, choć poparła go Naczelna Rada Lekarska. Obecna procentowa podwyżka jeszcze bardziej rozwarstwiła płace w służbie zdrowia. Bogaci stali się jeszcze bogatsi, a biedni niewiele zyskali - wyjaśnia dr Hamankiewicz.

Z danych zebranych na podstawie internetowej ankiety przeprowadzonej przez portal "Medycyna Praktyczna", w której wzięło udział prawie tysiąc lekarzy, wynika, że większość medyków w swym podstawowym miejscu pracy zarabia 1200 złotych netto.

Szukanie odważnych

Zdajemy sobie sprawę z tego, że realizacja naszych żądań wymaga ogromnej politycznej odwagi, ale pewnych decyzji nie można dłużej odwlekać - ocenia Niwiński.

Podniesienie płac ma na celu przede wszystkim zatrzymanie lekarzy w kraju. Już co dziesiąty student medycyny deklaruje, że chce wyjechać z Polski w celach zarobkowych.

Przy ministerstwie zdrowia pracuje międzyresortowy zespół, który zajmuje się wypracowaniem modelu zatrudniania i wynagradzania w ochronie zdrowia. Jego powstanie miało ostudzić nastroje i rozmyć medyczne postulaty po czerwcowej fali protestów. Ale zespół dotychczas nie wypracował żadnego stanowiska. Przedstawiciele ministerstwa zdrowia nie zgadzają się na nasze pomysły. Ustalenie minimalnej płacy uznano za działanie antyrynkowe - wyjaśnia dr Niwiński.

Niewątpliwie opór ministerstwa budzą koszty wprowadzenia minimalnej płacy, które lekko licząc wyniosłyby ok. 5 mld rocznie!

Ile zarabiamy?

We wrześniu br. – jak podaje GUS – średnia płaca wzrosła o 5,1% w porównaniu z rokiem ubiegłym, do poziomu 2.611,16 zł. Pensje podnoszą pracownikom przede wszystkim te firmy, które przewidują wzrost produkcji, wzrost popytu i zamówień, także eksportowych, wzrost inwestycji – wynika z informacji NBP. W trzecim kwartale br. najczęściej podwyżki przeprowadzały firmy budowlane, najrzadziej zaś – firmy samorządowe. Jak wynika z raportu firmy doradczej HRK Partners SA, dynamika płac jest dziś najwyższa w Łodzi, Wrocławiu, i Krakowie, co wiąże się głównie z rosnącym poziomem inwestycji zagranicznych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)