WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pięć tys. komunistów protestowało przeciw tarczy

Około 5 tys. zwolenników Komunistycznej
Partii Czech i Moraw (KSCzM) protestowało w Pradze
przeciwko planom umieszczenia w Czechach i Polsce elementów
amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Apelujemy do rządu, by nie oddawał Republiki Czeskiej w ręce Stanów Zjednoczonych - oświadczył Vojtech Filip, szef KSCzM, która jest trzecią najsilniejszą partią Czech.

Nie jesteśmy 51. stanem USA - zaznaczył, po czym oskarżył "serwilistyczne media" czeskie o sprzeciwianie się "woli 70% Czechów".

"Precz z bazami!", "Jankesi, trzymajcie swoje radary w domu!" - takie m.in. napisy widniały na transparentach niesionych przez uczestników manifestacji.

WP

Na początku demonstracji doszło do bójki między kilkoma zwolennikami KSCzM a dwoma młodymi antykomunistami.

USA zaproponowały, aby w Polsce i Czechach znalazły się elementy tarczy antyrakietowej, która ma chronić Stany Zjednoczone i ich sojuszników przed atakiem ze strony tzw. państw nieprzewidywalnych. W Polsce miałyby się znaleźć wyrzutnie rakiet przechwytujących, a w Czechach stacja radarowa.

Według kwietniowego sondażu, 68% Czechów jest przeciwnych umieszczeniu w ich kraju bazy radarowej.

Polub WP Wiadomości
WP
WP