ŚwiatPięć lat polskiej polityki wschodniej w ramach UE

Pięć lat polskiej polityki wschodniej w ramach UE

Pięć lat w Unii Europejskiej to także pięć lat polskiej polityki wschodniej w ramach unijnej dyplomacji. Wstępując do UE, Polska zyskała nowy instrument, dzięki któremu możemy realizować swoje interesy na terenie byłego Związku Radzieckiego.

Jak uważa Adam Eberhardt, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich,przykładem skutecznego działania Polski w ramach UE jest mediacja podczas "pomarańczowej rewolucji" na Ukrainie w 2004 roku. Jego zdaniem, naszym sukcesem było utrzymanie demokratycznej formuły wyborów na Ukrainie, jak też również zwrócenie uwagi kluczowych polityków unijnych na problem ukraiński.

Eberhardt uważa, że również za sprawą poparcia Brukseli, Polska mogła przekonać Rosję do zniesienia embarga na nasze mięso i produkty roślinne.

Kolejnym pozytywnym przykładem realizacji naszych interesów na wschodzie jest polsko-szwedzki projekt Partnerstwa Wschodniego. Polska umiejętnie wykorzystała instrumenty unijne, pomimo sprzeciwu wielu europejskich państw.

Adam Eberhardt podkreśla, że pomimo naszych sukcesów w kreowaniu unijnej polityki wschodniej, Unia Europejska w kontekście realizowania polityki zagranicznej jest instytucją słabą. Jak podkreśla, trudno wypracować wspólne stanowisko w sprawie między innymi relacji z Rosją, o czym de facto decydują największe kraje starej Unii.

politykaukrainapolska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)