ŚwiatPięć lat Polski w UE oczami polityków

Pięć lat Polski w UE oczami polityków

Polscy i europejscy politycy spotkali się w Warszawie na międzynarodowej konferencji "Polska i Unia Europejska. Pięć lat po rozszerzeniu". To najważniejsze wydarzenie polskich obchodów pięciolecia członkostwa w Unii Europejskiej.

Pięć lat Polski w UE oczami polityków
Źródło zdjęć: © PAP

30.04.2009 | aktual.: 30.04.2009 23:18

Premier Donald Tusk inaugurując konferencję powiedział, że zjednoczenie Europy udowodniło jak nierealne i wielkie marzenia stają się faktem, gdy ich podstawą jest wiara w fundamentalne ludzkie wartości. Premier zaznaczył, że Europa była dla Polski wielkim celem który został zrealizowany. - Osiągnęliśmy ten cel dlatego, że w kluczowych momentach potrafiliśmy pokazać jedność - powiedział premier.

Prezydent Lech Kaczyński zabierając głos na konferencji zaznaczył, iż - Unia Europejska to jeden z najbardziej udanych eksperymentów historycznych - . Wymienił korzyści, wynikające z przystąpienia Polski do Unii. W opinii prezydenta niezwykle istotnym elementem jest fakt, że członkostwo we Wspólnocie, gwarantuje bycie pełnoprawnym państwem europejskim. Prezydent przypomniał, że Polska wstępując do Unii pozostawiła otwarte drzwi dla innych krajów. W tym kontekście wymienił Chorwację, Ukrainę i Gruzję.

Przewodniczący Komisji Europejskiej podkreślił, że na wejściu Polski do Unii Europejskiej zyskał zarówno nasz kraj, jak i sama Wspólnota. Szef Komisji Europejskiej mówił, że Europa pamięta, iż zmiany, które doprowadziły do upadku komunizmu 25 lat temu zaczęły się w Polsce. Podkreślał rolę Lecha Wałęsy, Tadeusza Mazowieckiego i Bronisława Geremka w tym procesie i dodał, że w wymiarze duchowym niezwykle ważną rolę odegrał Jan Paweł II. Przewodniczący Komisji Europejskiej przekonywał, że rozszerzenie Unii Europejskiej w 2004 roku spowodowało, że naród polski zajął należne sobie miejsce w Europie i przyczyniło się do rozwoju gospodarczego Polski.

Podczas konferencji przemawiali też byli szefowie polskich rządów: Leszek Miller oraz Jan Krzysztof Bielecki.

W obradach w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki uczestniczyło w sumie ponad 500 osób. Zapoznali się oni ze specjalnym raportem przygotowanym przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, dotyczącym kosztów i korzyści polskiego członkostwa w Unii Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)