ŚwiatPianista nominowany do Oscara w 7 kategoriach

Pianista nominowany do Oscara w 7 kategoriach

7 nominacji do Oscara otrzymał "Pianista" w reżyserii Romana Polańskiego. W kategorii krótkometrażowy film animowany nominowano "Katedrę" Tomka Bagińskiego. "Edi" i animowany "Eden" nie otrzymały nominacji do tej najbardziej prestiżowej nagrody filmowej.

11.02.2003 | aktual.: 11.02.2003 16:14

Obraz
© Scena z "Pianisty" (AFP)

"Pianista" otrzymał nominacje w kategoriach:

1. dla Adriena Brody w kategorii najlepszy aktor w roli pierwszoplanowej

2. dla Pawła Edelmana w kategorii najlepsze zdjęcia

3. dla Anny Sheppard w kategrii kostiumy

4. dla Romana Polańskiego w kategorii reżyseria

5. dla Hervea de Luza w kategorii montaż

6. w kategorii najlepszy film roku

7. dla Ronalda Harwood w kategorii scenariusz adaptowany

Salma Hayek, Nicole Kidman, Diane Lane, Julianne Moore i Renee Zellweger zostały nominowane w kategorii za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską.

Adrien Brody, Nicolas Cage, Michael Caine, Daniel Day-Lewis i Jack Nicholson zostali nominowani za pierwszoplanową rolę męską.

Wśród nominowanych za najlepszą reżyserię znaleźli się: Rob Marshall za "Chicago", Martin Scorsese za "Gangs of New York", Stephen Daldry za "The Hours", Roman Polański za "Pianistę" i Pedro Almodovar za "Porozmawiaj z nią".

Wśród najlepszych filmów roku znalazły się: "Chicago", "Gangs of New York", "The Hours", "Władca Pierścieni: Dwie Wieże" i "Pianista".

Rekordową liczbę trzynastu nominacji do Oscarów 2003 zdobył najczęściej wymieniany faworyt - "Chicago". Dziesięć nominacji mają "The Gangs of New York", dziewięć - "Godziny".

W czołówce są także: "Pianista" - siedem nominacji - i "Władca Pierścieni: Dwie Wieże" - sześć.

"Katedra" to krótkometrażowy film animowany zrealizowany na podstawie opowiadania Jacka Dukaja. Zdobywca nagrody Best Animated Short - Siggraph 2002 i kilku innych nagród i wyróżnień. Autorem tego filmu wykonanego wyłącznie technikami komputerowymi jest Tomasz Bagiński.

Statuetka Oscara to marzenie każdego filmowca na świecie bez względu na szerokość geograficzną pod jaką tworzy swoje ruchome obrazy. Przyznanie Oscara to uznanie ze strony świata profesjonalistów, bowiem statuetki w każdej kategorii są przyznawane przez członków prestiżowej Akademii Filmowej. Nazwa statuetki pochodzi - jak głosi legenda - od wujka bibliotekarki Akademii.

Oscary są jednymi z najstarszych filmowych nagród. Akademia Filmowa przyznaje je od 1928 roku. Do tej pory nikt nie wyjaśnił przekonująco, skąd pochodzi nazwa nagrody. Najpopularniejsza anegdota głosi, że bibliotekarka Akademii Margaret Herrick, widząc statuetkę krzyknęła, że bardzo jej ona przypomina wujka Oscara.

Obraz
© Adrien Brody i Roman Polański na planie (AFP)

Nazwa Oscar jest oficjalnie używana przez Akademię od 1939 roku. Wymarzona statuetka ma 34,4 cm wysokości i waży 3,8 kg. Wykonany jest z brązu, pokrytego warstwą 14-karatowego złota. Jednak dla filmowców jest on cenniejszy niż złoto.

Do tej pory najwięcej statuetek - aż 11 - zdobyły filmy: "Ben Hur" i "Titanic". Ten drugi obraz jest także rekordzistą w kategorii zdobytych nominacji - 14. (aka)

Zobacz:
w WP-Film - pełną listę Nominowanch

Źródło artykułu:WP Wiadomości
filmnagrodausa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)