Pianista jazzowy Makoto Ozone zagra Chopina w "Akwarium"
Trio Andrzeja Jagodzińskiego oraz japoński
pianista jazzowy Makoto Ozone wystąpią w sobotę na koncercie
"Warszawa - miasto Chopina". Koncert, zorganizowany w ramach
festiwalu muzycznego "Chopin i jego Europa", odbędzie się w
warszawskim klubie jazzowym "Akwarium" - poinformowało
biuro prasowe urzędu miasta Warszawy.
Usłyszymy trio Andrzeja Jagodzińskiego oraz wybitnego japońskiego pianistę jazzowego Makoto Ozone, który zagra wraz z młodymi polskimi jazzmenami Radkiem Nowickim, Sławkiem Kurkiewiczem i Michałem Miśkiewiczem.
W skład tria Andrzeja Jagodzińskiego wchodzą: Andrzej Jagodziński - fortepian, Andrzej Łukasik - bass i Czesław Bartkowski - perkusja.
Makoto Ozone to znany z improwizacji japoński pianista. W swoich wykonaniach łączy motywy muzyki klasycznej i jazzu. Urodził się w 1961 r. w Kobe, a jazzem zafascynował się w wieku 12 lat słuchając nagrań Oscara Petersona. W 1980 r. rozpoczął studia w Berklee College of Music w Bostonie w klasie kompozycji i aranżacji jazzowej. W tej słynnej uczelni poznał Gary'ego Burtona, a w 1983 r. został członkiem jego kwartetu.
III Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" rozpoczął się w środę koncertem symfonicznym w warszawskiej Filharmonii Narodowej i potrwa do 31 sierpnia. Tegoroczna, już trzecia, edycja festiwalu pt. "Wokół Wielkiego Romantyzmu - od Mozarta do Tomasza Stańki" została przygotowana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
Na program festiwalu złoży się 17 koncertów z udziałem blisko 200 muzyków z ponad 20 krajów. Wśród artystów znalazły się wielkie sławy i zwycięzcy międzynarodowych konkursów, m.in. Nelson Freire, Peter Donohoe, Aleksander Milenikow, Ewa Pobłocka, George Emmanuel Lazaridis.
Na Festiwalu rozbrzmiewają dzieła Ludwiga van Beethovena, Franciszka Schuberta, Roberta Schumanna, Franciszka Liszta, Jana Brahmsa, Piotra Czajkowskiego oraz Karola Szymanowskiego. W związku z obchodami Roku Karola Szymanowskiego jego muzyka zajmuje szczególnie ważne miejsce w programie festiwalu.
Jak podkreślają organizatorzy tradycją festiwalu jest wykonywanie muzyki Chopina na instrumentach z epoki kompozytora. W tym roku będą to fortepiany Erard z 1849 r., Pleyel z 1848 r.